Materiał Partnera

Na czym polega automatyczne smarowanie?

Na czym polega automatyczne smarowanie?
Smarowanie jest  jednym z podstawowych zabiegów serwisowych przedłużających żywotność maszyn oraz wydłużających okres ich sprawności. Większość linii produkcyjnych, maszyn rolniczych, pojazdów oraz innych wyspecjalizowanych maszyn, nie mogłoby sprawnie funkcjonować bez tej czynności. A to oznacza awarie, przestoje w zakładach produkcyjnych, halach czy warsztatach mechanicznych. Tyle że samo smarowanie również zabiera cenny dla produkcji czas.


Rozwiązaniem są układy centralnego smarowania. Znajdują one zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, począwszy od branży motoryzacyjnej i maszynową (np. przy smarowaniu maszyn rolniczych, przy smarowaniu narzędzi skrawających techniką MQL w obróbce CNC), na przemyśle papierniczym i spożywczym skończywszy. Każda część – niezależnie czy jest to zwykły dozownik oleju, rozdzielacz progresywny czy pompa smaru – pełni ważną funkcję w procesach technologicznych automatycznego smarowania. Dawkowanie smaru w takim systemie może być bardzo różne: czasowe, zliczające ilość wykonanych elementów na taśmie produkcyjnej, uzależnione od wyznaczonych parametrów czy na przykład smarowanie podczas postoju.

Układ centralnego smarowania ma wiele zalet. Oczywistą jest dłuższa żywotność elementów wymagających smarowania. Nie do przecenienia jest również oszczędność czasu poświęcanego na serwis. Smarowanie ma miejsce podczas produkcji czy pracy maszyn, nie wymaga robienia przerwy, a co za tym idzie pomaga zwiększyć ich efektywność.

W firmie UCS, będącej dystrybutorem systemów do automatycznego sterowania, dowiedzieliśmy się że w zależności od specyfiki pracy maszyn możemy zastosować jeden z poniższych układów:

  • Układy smarowania progresywne - sprawdzają się najlepiej w małej i średniej wielkości maszynach, posiadających do 200 punktów smarowania. Długość linii nie powinna przekraczać 15 m. Tego rodzaju układy bardzo dobrze sprawdzają się również w smarowaniu pojazdów i maszyn rolniczych.
  • Jednoliniowe układy smarowania - są często wykorzystane w przemysłach spożywczym i maszynowym. Stosuje się je m.in. przy takich procesach jak smarowanie łożysk, panewek czy ślizgów i łańcuchów.
  • Natryskowe układy smarowania MQL – ich mechanizm działania polega na natrysku małej ilości oleju, rozproszonego w strumieniu powietrza. Technika MQL sprawdza się idealnie m.in. przy smarowaniu narzędzi w obróbce CNC, nacinaniu gwintów, przy smarowaniu łańcuchów oraz w obróbce plastycznej blach.
  • Układy smarowania dwuliniowe - sprawdzają się idealnie przy obsłudze maszyn, posiadających dużą ilość punktów smarowania,  zwłaszcza przy smarowaniu ciągów technologicznych.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz