Materiał Partnera

Na czym polega audyt oprogramowania?

Na czym polega audyt oprogramowania?

W obecnych czasach kiedy w zasadzie wszyscy mamy dostęp do komputerów i Internetu nie wyobrażamy sobie firmy, która obyła by się w swojej pracy bez oprogramowania komputerowego. Jak wiadomo, oprogramowanie w każdym takim miejscu musi być pozyskane z legalnego źródła, dlatego też jeśli chcemy sprawdzić naszą firmę właśnie pod tym kątem, to warto zlecić wykonanie audytu oprogramowania, o którym wspominamy w naszym artykule.

Czym jest audyt oprogramowania?

Audyt, czy też inwentaryzacja oprogramowania to działania mające na celu pełną weryfikację firmowych komputerów pod względem legalności znajdującego się na nich oprogramowania takiego jak system operacyjny czy też same programy komputerowe. Tego typu analizy dokonują tylko i wyłącznie doświadczone i kompetentne osoby pracujące dla zewnętrznych firm audytowych zajmujących się działem informatyki.

Podział prac związanych z audytem oprogramowania

Prace dotyczące pełnego audytu oprogramowania firmowego dzielą się zawsze na trzy podstawowe etapy, do których należą:

  • Inwentaryzacja oprogramowania - Jest to pierwszy etap audytu, w którym na początku ustalona zostać musi dokłada liczba zasobów informatycznych takich jak serwery, stacje robocze czy systemy operacyjne są w posiadaniu danego przedsiębiorstwa, a następnie należy wykonać ich dokładny spis przy równoczesnym dokonywaniu analizy całego oprogramowania znajdującego się na tych urządzeniach. Wszystkie te prace prowadzą do sporządzenia specjalnego raportu, w którym porównany zostaje stan posiadanych przez firmę licencji z informacjami uzyskanymi w trakcie przeprowadzanego audytu.

  • Program naprawczy - Drugi etap audytu oprogramowania polega na tym, że z firmowych komputerów usuwane jest wszelkie nielegalne oprogramowanie a także całkowicie niepotrzebne aplikacje. Oprócz samego kasowania podczas tego etapu uzupełniane są także brakujące licencje programów oraz doinstalowywane programy, jeśli dana firma posiada więcej zakupionych licencji na daną aplikację.

  • Utworzenie procedur oraz zasad postępowania z oprogramowaniem - Finalny etap, jeśli chodzi o audyt oprogramowania, polega na opracowaniu procedur, planu postępowania i zarządzania z wszystkimi elementami oprogramowania oraz ich licencjami. Przestrzeganie tych procedur stanie się obowiązkowe dla każdego pracownika danej firmy, a ich celem jest uniknięcie sytuacji, gdy na komputerach ponownie znajdzie się nielegalne oprogramowanie.

Dlaczego warto zlecić audyt oprogramowania?

Zlecenie audytu oprogramowania niesie za sobą wiele korzyści takich jak:

  • Przyspieszenie pracy komputerów dzięki usunięciu z nich zupełnie zbędnego oprogramowania

  • Kontrola danych przechowywanych na komputerach przez naszych pracowników

  • Pozbycie się z komputerów nielegalnego oprogramowania

Komu zlecić wykonanie audytu oprogramowania?

Jako, że posiadanie tylko i wyłącznie legalnego oprogramowania na komputerach firmowych jest niezwykle ważne dla każdego przedsiębiorcy choćby ze względów finansowych, to wykonanie pełnego audytu oprogramowania należy zlecić doświadczonej firmie takiej jak Telemain Sp. z o.o., której pracownicy zadbają o to by nasze komputery były wolne od jakiegokolwiek nielegalnego oprogramowania.

Opracowanie:
Warszawa, Galopu 8
tel. 22 894 59 43
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz