Artykuł sponsorowany

Na czym polega analiza ryzyka ujęć wód podziemnych?

Na czym polega analiza ryzyka ujęć wód podziemnych?

Ujęcia wody, która jest przeznaczona do spożycia przez ludzi, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zanieczyszczeniem warstw wodonośnych. Zgodnie z prawem wodnym na właścicielu ujęcia wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ciąży obowiązek sprawdzenia, czy nie ma potrzeby ustanowienia na przylegającym terenie strefy ochronnej. Wymaga to przeprowadzenia oceny ryzyka zanieczyszczenia ujęcia na podstawie zebranych danych hydrogeologicznych.

 

Bezpieczeństwo ujęć wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Woda wykorzystywana do spożycia przez ludzi powinna być wolna od zanieczyszczeń i całkowicie bezpieczna. Żeby było to możliwe, musi być ona pobierana z odpowiednio wybranego miejsca, które jest odporne na różne zagrożenia, mogące prowadzić do pogorszenia jej parametrów i wystąpienia realnego zagrożenia dla korzystającej z niej osób. Wymogi dotyczące zapewnienia odpowiedniej jakości wody dotyczą nie tylko firm obsługujących miejskie lub gminne systemy wodociągowe, ale również wszystkich podmiotów, które wykorzystują wodę z ujęć podziemnych w sposób komercyjny tak, że jest ona finalnie spożywana przez ludzi.

Obowiązujące przepisy jasno stwierdzają, że wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje, które w ramach posiadanego zezwolenia wodnoprawnego korzystają z własnego ujęcia wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, są zobowiązane do sporządzenia analizy występującego ryzyka zanieczyszczenia ujęcia. W razie gdy niebezpieczne czynniki zostaną zidentyfikowane, podmiot, w którego gestii leży badane ujęcie wody jest zobowiązany do wprowadzenia odpowiedniej strefy ochronnej, która pomoże w eliminacji zagrożenia.

 

Jak wygląda analiza ryzyka zagrożeń dla ujęć wód podziemnych?

Sprawdzenie, czy ujęcie wody jest zagrożone ryzykiem zanieczyszczenia, jest obowiązkiem wynikającym z prawa wodnego i powinno być przeprowadzone w przypadku już istniejących instalacji do końca 2020 roku. Celem przeprowadzonych badań jest zweryfikowanie, czy w przypadku konkretnego ujęcia konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o ustanowienie strefy ochronnej do właściwego wojewody – wyjaśnia specjalista z firmy Geoxx, która zajmuje się wykonywaniem usług geologicznych.


W ramach prowadzonych czynności związanych z analizą ryzyka dla danego ujęcia wykonywane są odpowiednie badania hydrogeologiczne, a na podstawie uzyskanych wyników typuje się możliwe zagrożenia oraz ocenia prawdopodobieństwo ich wystąpienia. W ramach badań geologicznych sprawdzeniu podlegają różne parametry związane z istniejącym ujęciem. Bierze się pod uwagę m.in. głębokość, na jakiej znajduje się lustro wody, budowę geologiczną warstwy wodonośnej, a także analizuje się skład warstw gleby położonej powyżej czy nachylenie terenu, w jakim znajduje się ujęcie. Podczas oceny ryzyka liczą się również np. potencjalny czas potrzebny na przedostanie się zanieczyszczeń z poziomu gleby do warstwy wodonośnej, a także charakterystyka przepływu wód gruntowych na badanym obszarze.

Jeśli w ramach prowadzonej oceny ryzyka podmiot wykonujący badania w ramach świadczonych usług geologicznych stwierdzi, że istnieje realne zagrożenie zanieczyszczeniem ujęcia wówczas podmiot, który nim dysponuje, jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie strefy ochrony. W dokumencie obok zidentyfikowanych zagrożeń wskazujących na potrzebę ustanowienia strefy ochronnej powinny być również wskazane proponowane ograniczenia w użytkowaniu terenu oraz jego zasięg.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz