Artykuł sponsorowany

Na czym polega adaptacja projektu gotowego?

Na czym polega adaptacja projektu gotowego?

Każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji. Zakres wprowadzanych zmian jest kwestią indywidualną i zależną od możliwości modyfikowania projektu. Niektóre zmiany są niedopuszczalne, inne – płatne, jednak zdarzają się gotowe projekty zapewniającą całkowitą dowolność zmian. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce i spróbujmy odpowiedzieć na najczęstsze pytania zadawane przez inwestorów.

Czy warto kupić gotowy projekt domu?

Pomimo że indywidualny projekt domu jest zawsze skrojony na miarę potrzeb klienta, większość inwestorów wybiera projekty gotowe. Dlaczego? Głównymi argumentami przemawiającymi za gotowymi rozwiązaniami są czas i koszty. Gotowe projekty domów są dostępne od ręki – doliczając czas potrzebny na adaptację, inwestor otrzymuje projekt po ok. 3-5 tygodniach. W przypadku zamówień indywidualnych procedura znacznie wydłuża się w czasie, co generuje większe koszta. 

Adaptacja projektu domu – co to jest?

Adaptacja to nic innego jak zweryfikowanie potencjału projektu pod kątem jego wykorzystania na konkretnej nieruchomości. Sprawdzając projekt, architekt uwzględnia szereg parametrów m.in. usytuowanie domu względem stron świata, ukształtowanie terenu czy nośność gruntu.

Adaptacja projektu – czego dotyczy?

Obligatoryjną czynnością adaptacyjną projektu domu jest dostosowanie fundamentów do warunków gruntowych. Pozostałe zmiany wynikają najczęściej z niewłaściwego rozmieszczenia okien, konieczności dobudowania garażu czy zmiany kąta nachylenia połaci dachowej.

Kto może przeprowadzić adaptację?

Adaptacja projektu domu może być przeprowadzona wyłącznie przez uprawnionego projektanta, członka Izby Architektów, np. z Pracowni UAI. Architekt, nawet jeżeli nie dokonuje zmian w gotowym projekcie, po podpisaniu dokumentacji staje się jego autorem i przejmuje odpowiedzialność za efekt finalny. 

Zmiany łatwe i trudne w projekcie – czym są?

Zmiany w projekcie domu dzielą się na łatwe i trudne. Do zmian łatwych zalicza się m.in. zmianę wielkości otworów okiennych i drzwiowych, przesunięcie lub likwidację ścian działowych czy podmianę materiałów wykończeniowych na takie o podobnych parametrach.

Każda zmiana materiału na grubszy lub podjęcie decyzji o budowie wielowarstwowych ścian wymaga gruntowego przeprojektowania, co wchodzi w zakres zmian trudnych.

Przez zmiany trudne rozumiemy wszystkie zmiany, które wiążą się ze znacznymi kosztami i koniecznością przeprowadzanie inwazyjnych prac wpływających na konstrukcję budynku, np. nadbudowę poddasza czy rozbudowę budynku. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz