Materiał Partnera

Na czym polega adaptacja gotowego projektu budowlanego?

Na czym polega adaptacja gotowego projektu budowlanego?

Budowanie domu rozpoczyna się zazwyczaj od wyboru odpowiedniego projektu. Powinien on uwzględniać potrzeby przyszłych mieszkańców, takie jak: energooszczędność, dostosowanie do charakteru działki, liczby i wieku domowników czy ich możliwości finansowych. Jeśli trudno znaleźć taki projekt, możliwe jest też wybranie innego, podobnego oraz zlecenie jego adaptacji.

Gotowe projekty domów nie zawsze spełniają oczekiwania

Przeglądając oferty pracowni, które oferują projekty domów jednorodzinnych, można dostać przysłowiowego zawrotu głowy. Ilość różnych rozwiązań technicznych, powierzchniowych, układu wnętrz czy wykończenia elewacji jest ogromna, a wybór właściwego rozwiązania – bardzo trudny. Kiedy trzeba podjąć decyzję, konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu czynników, które ograniczają inwestycję. To chociażby posiadana kwota pieniędzy oraz możliwości działki budowlanej. Poszczególne typy projektów domów są tworzone z myślą o konkretnych odbiorcach. Projekty domów z garażem przeznaczone są dla osób zmotoryzowanych. Domy bliźniaki dedykowane są rodzinom kilkupokoleniowym czy też przeznaczone dla zaprzyjaźnionych małżeństw. Charakter konstrukcji tych budynków znacznie obniża koszty budowy. Bogactwo możliwości nie oznacza jednak, że w szerokiej gamie projektów znajdzie się ten wymarzony, który idealnie spełnia oczekiwania. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest adaptacja gotowego projektu, którą można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Do takich zalicza się Inwestpol Sp. z o.o. Biuro usług projektowo–inwestorskich. Decyzja o adaptacji pozwala zmniejszyć wydatki na wykonanie projektu budynku – architekt musi jedynie przystosować gotowy produkt do indywidualnych wymagań.

Co obejmuje adaptacja projektu?

Przez adaptację projektu budowlanego rozumie się takie jego przekształcenie, aby wciąż spełniał wymogi techniczne, a jednocześnie był lepiej dostosowany do jego ostatecznego przeznaczenia. Zmiany mogą być wykonywane tylko w ograniczonym zakresie, bowiem konstrukcja nośna budynku jest nienaruszalna. Klient może jednak zlecić na przykład zmianę rozmieszczenia ścianek działowych, dzięki czemu jedno z pomieszczeń zyska więcej przestrzeni. Możliwe jest też dodanie kolejnej ścianki i stworzenie tym samym dodatkowego pokoju. Adaptacja projektu może obejmować:

  • zmiany w zakresie zagospodarowania działki,
  • dostosowanie gotowego projektu do konkretnych warunków glebowych i środowiskowych,
  • wprowadzenie zmian w zakresie organizacji wnętrza budynku, wykończenia elewacji, udogodnień dla niepełnosprawnych, jak np. szersze otwory drzwiowe itp.

Wszystkie zmiany dokonywane podczas adaptacji projektu opierają się na stosownych zezwoleniach oraz ekspertyzach. Jeśli na przykład kupiony przez klienta projekt domu został przeznaczony do ustawienia na stabilnym gruncie, w spokojnej, bezwietrznej okolicy, przystosowanie go do terenu piaszczystego o intensywnej wietrzności wymaga przeliczeń dotyczących nośności gruntów i stabilności konstrukcji. Zmiany wymaga też konstrukcja dachu, który jest narażony na silne powiewy wiatru.

Adaptacje mogą też obejmować budynki przemysłowe lub publiczne. Dzieje się tak m.in., jeśli inwestor zmienia profil produkcji lub np. w obiekcie zamiast klubu sportowego otwiera lokal dyskotekowy. Innym przykładem takiej zmiany jest przystosowanie projektu budynku jednorodzinnego do rozbudowy o kolejną kondygnację lub też adaptacja poddasza użytkowego czy piwnicy na cele mieszkalne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz