Artykuł sponsorowany

Na czym dokładnie polega praca adwokata? Wyjaśniamy!

Na czym dokładnie polega praca adwokata? Wyjaśniamy!

Adwokat wielu osobom kojarzy się z salą sądową i czarnymi szatami. Jest to bardzo ważny zawód prawniczy, wymagający dużo poświęcenia już podczas pięcioletnich studiów jednolitych magisterskich. W tym tekście przybliżymy charakterystykę pracy adwokata oraz opiszemy planowaną ścieżkę kariery. Warto jednak pamiętać, że to tylko jedna z wielu możliwości, ponieważ wydziały prawa dysponują najczęściej dużo szerszą ofertą możliwych kierunków i specjalizacji.

Kim jest adwokat, czym się zajmuje i jak nim zostać?

Pierwszym i podstawowym krokiem jest ukończenie studiów prawniczych na uczelni wyższej. Następnie absolwenci uniwersytetów muszą odbyć czteroletnią aplikację, żeby potem zdać oficjalny egzamin adwokacki. W międzyczasie większość studentów stawia pierwsze kroki na ścieżce zawodowej na stażach w kancelariach lub w korporacjach w działach prawnych. Rozwój kariery jest w tym przypadku bardzo długi i żmudny. Na koniec Izby Adwokackie decydują o wpisaniu kandydata na listę adwokatów.

Do głównych zadań profesjonalnego adwokata należy udzielanie pomocy prawnej. Do tego zajmuje się także obroną oskarżonych w sprawach karnych lub występowaniem w zastępstwie którejś ze stron przed sądem w sprawach cywilnych. Innym rodzajem działalności adwokackiej jest sporządzanie umów oraz innych dokumentów, najczęściej w obrębie działu prawniczego w dużej korporacji. Korzystając z dużej różnorodności i dostępności wielu ścieżek po ukończeniu studiów prawniczych, wielu absolwentów kierunkuje się i zawęża swoją specjalizację, stając się ekspertami np. do spraw związanych ze sztuczną inteligencją.

Adwokaci-specjaliści w działaniu

Wielu prawników preferuje założenie własnej kancelarii tak jak adwokat Andrzej Karpowicz, działający już od ponad 30 lat w Myszkowie, niedaleko Częstochowy. Interesanci konsultują się ze ekspertami w danej dziedzinie prawa, a następnie podejmują decyzję co do dalszej współpracy. Adwokaci mogą oferować w ramach swojej kancelarii obsługę prawną zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych oraz jednostek organizacyjnych.

Adwokat każdy problem powinien rozpatrzyć indywidualnie. Sprawy powinny być rzetelnie sprawdzone i przeanalizowane tak, aby można było dojść do wnikliwych wniosków. O sukcesie często decyduje bogate i różnorodne doświadczenie, które pomaga rozwijać skomplikowane przypadki. Dobry adwokat zawsze dba o bezpieczeństwo swojego klienta i bezwzględnie przestrzega zasady całkowitej poufności zarówno w okresie udzielania porad prawnych, jak i po całym procesie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz