Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę wybierając olej silnikowy?

Na co zwrócić uwagę wybierając olej silnikowy?

Od oleju silnikowego zależy żywotność naszego silnika. Trzeba dbać przede wszystkim o to, by regularnie wymieniać ten płyn, ale to nie wszystko. Liczy się nie tylko to, jak często zmieniamy olej, ale przede wszystkim to, jakiej jest on jakości. Po czym poznać dobry olej silnikowy? Jak dobrać go do naszego samochodu? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym poradniku.

Zadanie oleju silnikowego

Olej silnikowy jest niezbędny do właściwej pracy naszego samochodu. Zadaniem oleju jest smarowanie naszego silnika, co pozwala na zminimalizowanie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami. Bez oleju silnikowego nasz silnik bardzo szybko uległby zatarciu, dlatego tak ważne jest, żeby dbać o odpowiedni poziom i jakość oleju silnikowego. Nowoczesne oleje, poza tą podstawową funkcją, spełniają też inne ważne zadania – dobry olej może zabezpieczyć metalowe części silnika. Pozwalają na to specjalne oleje o odczynie zasadowym. Olej także chłodzi poszczególne elementy silnika i zapobiega gromadzeniu się w silniku zanieczyszczeń. Dik-Oil. Środki smarowe to firma, która zajmuje się dystrybucją olejów wysokiej jakości.

Ważne parametry

Jednym z ważnych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując olej silnikowy, jest klasa lepkości. Określa ona opór płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej. Im olej jest bardziej lepki, tym wolniej przepływa przez silnik. Gęsty olej będzie miał dużą lepkość, rzadszy znacznie mniejszą. Lepkość określa się w skali od 0 do 60, gdzie 60 ma olej najgęstszy. Informację o klasie lepkości znajdziemy zawsze na opakowaniu oleju – to kombinacja cyfr z literą W – na przykład 10W/40. Pierwsza liczba mówi nam o przydatności oleju w niskich temperaturach – im jest mniejsza, tym lepiej olej się w nich sprawdzi. Druga liczba określa lepkość oleju przy wysokiej temperaturze. Olej do samochodu powinniśmy wybierać kierując się zaleceniami producenta naszego auta. Najczęściej polecane są oleje, których lepkość wynosi 40. Im ciaśniejszy silnik, tym rzadszy olej będzie się dobrze sprawdzał. Dlatego przy ciasno spasowanych silnikach polecane są oleje o lepkości około 30. Kolejnym ważnym parametrem, którego nie można pominąć podczas wybierania oleju do auta, są specyfikacje jakościowe. Na rynku znajdziemy oleje o dwóch takich specyfikacjach – API i ACEA. Wypełnienie norm narzuconych przez API – czyli Amerykański Instytut Naftowy – dla współczesnych olejów silnikowych nie jest problemem, dlatego bardziej wymierna jest ta druga, europejska specyfikacja.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz