Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej silnikowy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej silnikowy?

Olej silnikowy to nieodłączny element w pracy każdej jednostki napędowej. Nie tylko smaruje elementy, które z sobą współpracują, ale także chłodzi silnik, jak i usuwa zanieczyszczenia z jego wnętrza. Wiele osób zapomina o jego regularnej wymianie, co jest ogromnym błędem. Wymiany możemy dokonać samodzielnie lub w serwisie samochodowym. Jednak może to nie być takie proste, jak się wydaje, poza tym ogromny wybór może sprawiać nie lada problem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając olej silnikowy? Sprawdź.

Zalecenia producenta, lepkość oraz klimat

Pierwszym z czynników, na który z pewnością warto zwrócić uwagę, wybierając olej silnikowy, są zalecenia producenta samochodu. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że w instrukcji znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat oleju, który będzie odpowiedni. Warto wspomnieć, że niekoniecznie musimy brać pod uwagę konkretną markę oleju, gdyż zazwyczaj jest to czysty marketing - czyli wynika to z umowy pomiędzy producentem oleju a samochodowym koncernem.

Następnym bardzo ważny aspektem jest lepkość oleju. Opisuje ono zachowanie oleju w konkretnej temperaturze. Warto wiedzieć, że olej wolniej gęstnieje w niższych temperaturach (czyli jest lepszy), im niższa jest liczba przed literą „W” w jego oznaczeniu. Druga liczba (ta po „W”) oznacza natomiast tempo rzednięcia oleju przy rosnącej temperaturze i im jest ona wyższa, tym olej lepszy.

Decydując się na zakup oleju silnikowego, warto rozważyć zakupy w renomowanej firmie Oil-Smar z siedzibą w Warszawie. Zajmuje się ona sprzedażą chemii motoryzacyjnej, przemysłowej oraz akcesoriów motoryzacyjnych.

Podczas wyboru oleju silnikowego powinniśmy zwrócić uwagę także na klimat, w jakim nasz samochód będzie używany. Klimat gorący - najlepiej się sprawdzą oleje gęstsze, w klimacie chłodnym - oleje rzadsze.

Zwróć uwagę na rodzaj silnika

Jeśli wybierasz olej do silnika benzynowego, nie kieruj się tylko i wyłącznie jego jakością. Z prostego powodu - najwyższa jakość oleju (A5) jest przeznaczona jedynie do ściśle określonych jednostek napędowych. Dlatego też, jeśli jesteśmy właścicielami nowego samochodu, zastosujmy olej syntetyczny, a jeśli jest już wiekowy z dużym przebiegiem, warto się zastanowić nad olejem mineralnym lub półsyntetycznym.

Jeśli wybierasz olej do silnika diesla, powinieneś koniecznie wiedzieć o tym, że nowoczesne silniki (które często mają skomplikowaną konstrukcję) niezwykle często wymagają oleju o bardzo wysokich parametrach. Olej o wysokiej gęstości i niskiej jakości z pewnością będzie idealny dla starszych silników.

Natomiast jeśli wybierasz olej do samochodu z instalacją LPG, warto rzucić okiem na specjalne oleje, które pomagają silnikom wzmocnić ich układ zasilania. Do silników z gazem z powodzeniem stosuje się również zwyczajny olej do silnika benzynowego.

Podsumowując, jak widzimy, istnieje kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając olej silnikowy. Niewątpliwie każdy z nich jest bardzo ważny, a dobry i mądry wybór oleju silnikowego, pozwoli na dobre i poprawne funkcjonowanie naszego pojazdu.

Opracowanie:
Warszawa, Przedpole 1
tel. 22 846 69 79
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz