Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę internetu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę internetu?

Internet to medium, bez którego w XXI wieku wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Sieć jest przydatna nie tylko podczas pracy, ale to również źródło rozrywki, informacji oraz skuteczne narzędzi komunikacji. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie niezawodnego połączenia z internetem. Szukasz nowego dostawcy i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek.

Konkurencja na rynku dostawców internetu rośnie z roku na rok. Dlatego nie jest łatwo podjąć decyzję o wyborze providera. Duża ogólnopolska marka czy lokalna sieć? Zobacz, jakie elementy powinny wpłynąć na Twoją decyzję.

Typ oferowanego połączenia

Po pierwsze sprawdź, czy dany operator oferuje Ci połączenie „po kablu”, czy też radiowe. Od technologii dostawy sygnału internetowego będzie zależała jakość połączenia. Składają się na nią zarówno prędkość transferu danych, jak i skuteczność ich przesyłu (tak, by odbywał się bez zakłóceń i utraty pakietów informacji). Na jakość połączenia wpływ ma jego typ. Znacznie bardziej stabilne jest połączenie kablowe – odbywające się np. przy pomocy światłowodu czy kabla koncentrycznego. Połączenie radiowe zaś – realizowane np. za pośrednictwem routera mobilnego – może być częściej zakłócone. Z drugiej strony, jeśli mieszkasz na peryferiach, z dala od przyłączy oferowanych przez duże i lokalne sieci, możesz być „skazany” na łącze bezprzewodowe. Upewnij się wówczas, że zasięg sieci, która będzie je realizowała, dociera do Ciebie bez problemu. Najlepiej poproś o możliwość przetestowania łącza przed ostatecznym podpisaniem umowy.

Przepustowość łącza

Prędkość internetu ma duże znaczenie – zwłaszcza jeśli sieć wykorzystujesz np. do oglądania materiałów z serwisów VOD, grania czy pobierana dużych ilości danych w celach zawodowych. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy firma oferująca zakładanie internetu zapewnia dobrą przepustowość w dwie strony. Istotna jest bowiem zarówno prędkość odbioru danych, jak i szybkość ich wysyłania. Choć Twoje łącze najpewniej będzie asymetryczne (co oznacza wyższy download niż upload), upewnij się, że jest dobrze zbalansowane.

Jakość obsługi klienta

Parametry łącza to tylko jedna kwestia, która jest warta uwagi. Kolejną jest jakość obsługi technicznej, jaką oferuje dostawca internetu. Jak reaguje, gdy dojdzie do awarii czy przerwy w dostawie do sieci? Zanim podejmiesz decyzję, porozmawiaj z sąsiadami i popytaj o dostawców na lokalnych forach internetowych. Wówczas uzyskasz wiarygodne informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Pamiętaj, że wiele firm zajmujących się zakładaniem internetu. Przykładowo PHU Zim Zbigniew Ignaczak z Darłowa, oferuje dodatkowe wsparcie techniczne oraz pomaga w stworzeniu sieci komputerowych. To rozwiązanie przydatne zwłaszcza dla klientów biznesowych.

Opracowanie:
Darłowo, Okrężna 18
tel. 600 274 079
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz