Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla na opał?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla na opał?

Zakup paliwa opałowego w postaci węgla, ekogroszku czy pelletu to nierzadko dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego dostawcy. Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę na ofertę renomowanych składów opału, które zapewniają wysokiej jakości produkty. Węgiel w bardzo niskiej cenie nierzadko okazuje się mało wydajny, co w konsekwencji generuje spore wydatki ze względu na konieczność uzupełniania materiałów opałowych.

Dobre parametry węgla

Węgiel jest jednym z najpopularniejszych paliw opałowych stosowanych w Polsce. Przed zakupem opału w takiej postaci warto jednak sprawdzić dokładnie jego poszczególne parametry. Szczególnie istotna jest w tej sytuacji wartość opałowa, którą potocznie nazywa się kalorycznością. Okazuje się, że  sprzedawcy nierzadko podają swoim klientom jedynie ciepło spalania węgla. Ten parametr jest znacznie wyższy od typowej kaloryczności tego paliwa opałowego, co powoduje, że niezorientowany kupiec zachęcony dobrymi właściwościami produktu kupuje jego dużą ilość. Renomowany Skład Opału w Śliwniku zawsze podaje wszystkie najważniejsze dane na temat sprzedawanego opału, dzięki czemu klient ma świadomość tego, co nabywa. Warto też sprawdzić dokładnie dostawcę. Źródło pochodzenia konkretnego paliwa opałowego jest również bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie. Jeżeli węgiel jest niewiadomego pochodzenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może on być przeznaczony jedynie do użytku przemysłowego, np. w piecach hutniczych. Dobrym rozwiązaniem będzie kupno niewielkiej ilości węgla i jego przetestowanie.

Ocena jakości węgla

Prostym badaniem jakości węgla jest jego zważenie przed zasypaniem, rozpalenie i ponowne zważenie zebranego popiołu. Warto zwrócić uwagę na to, czy w popiele nie występują twarde kamienie, a podczas spalania węgla nie występują żadne problemy. Ten typ opału, jakim jest węgiel, można także ocenić wizualnie. Warstwowa struktura, szaro-czarna barwa  może świadczyć o niskiej kaloryczności węgla. Powinien być on przede wszystkim czarny oraz błyszczący. Przy ocenie węgla należy także zwrócić uwagę na to, czy występują na bryłach widoczne paski nie tylko w szarym kolorze, ale również  białym i rudym. Są to tzw. przerosty kamienia, które w wysokich temperaturach najczęściej rozpadają się, tworząc proch. Nierzadko jednak kamień pozostaje w całości, co z kolei może doprowadzić nawet do zablokowania ruchomego rusztu w kotle. Przy zakupie węgla kamiennego warto więc zwrócić uwagę na wiele charakteryzujących go szczegółów. Zakup opału atrakcyjnego cenowo może przynieść bowiem nie tyle oszczędności, co zwiększone wydatki ze względu na słabą kaloryczność spowodowaną niską jakością węgla. Dobrym rozwiązaniem jest wybór renomowanej składnicy – jest ona gwarancją pochodzącego od sprawdzonych dostawców węgla o odpowiednich parametrach.

Opracowanie:
Śliwnik 19
tel. 530 300 636
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz