Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych dla domu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych dla domu?

Wysokiej jakości drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów stolarki otworowej dla każdego budynku. Ich wybór powinien być dobrze przemyślany, aby były one zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy i parametry techniczne, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie takich drzwi do domu.

Zabezpieczenie przed włamaniem

Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania powinny chronić mieszkańców oraz ich dobytek. Ważne jest ich solidne wykonanie oraz montaż dodatkowych zabezpieczeń. Dobrze, jeśli mają stalową ramę, wzmocnioną specjalnymi prętami. Skrzydła powinny zostać wyposażone w bolce wsuwane do otworów w ościeżnicy. Utrudnia to potencjalnym włamywaczom dostanie się do wnętrza budynku. Poziom bezpieczeństwa można zwiększyć, montując wielopunktowe zamki. Istotne jest też zabezpieczenie zawiasów metalowymi osłonami.

Jak tłumaczą eksperci z firmy Gmyrpol PHU Roman Krzyżanek, dystrybutora stolarki otworowej z Opalenicy, przy wyborze drzwi zewnętrznych warto zwrócić uwagę na klasę RC. Mówi ona o odporności na pokonanie ich przez intruzów i jest oznaczana cyframi od 1 do 6. Jeśli planujesz zakup drzwi do domu, najlepszym wyborem będą te o klasie antywłamaniowej 3 lub 4. Niższe klasy mogą nie być wystarczającym zabezpieczeniem, z kolei drzwi klasy 5 i 6 są droższe i przeznaczone do budynków takich jak banki czy sądy.

Izolacja termiczna i akustyczna

Do najważniejszych parametrów drzwi należy współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U. Informuje on o tym, ile energii cieplnej przedostanie się przez 1 m2 przegrody przy różnicy temperatur wynoszącej 1 K. Jego wartość powinna być jak najniższa, dla drzwi zewnętrznych do domu nie większa niż 1,5. Inwestując w modele o niższych wartościach współczynnika przenikania, ciepła można ograniczyć straty energii, a dzięki temu sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Drugi ważny parametr dotyczy dźwiękoszczelności drzwi. Współczynnik izolacji akustycznej oznaczany jest symbolem Rw, a jego jednostka to decybele (dB). Mówi on o tym, w jakim stopniu drzwi lub inne elementy stolarki otworowej redukują hałas dochodzący z zewnątrz. Wartość tego parametru powinna być jak najwyższa i wynosić przynajmniej 30 dB, a w przypadku dużego natężenia hałasu nawet ponad 40. Takie drzwi pozwolą na wyciszenie dźwięków do poziomu normalnej rozmowy, niegroźnego dla zdrowia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz