Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę przy budowie dachu?

Na co zwrócić uwagę przy budowie dachu?

Projekt dachu powstaje na podstawie pewnych założeń takich jak: funkcja poddasza, jego układ, rodzaj planowanego pokrycia czy sposób podparcia konstrukcji na murowanej części budynku, względnie jego elementach żelbetowych. Tradycyjnie więźbę dachową wykonuje się z drewna i skręca się ją lub zbija na budowie. Montaż pokrycia dachowego to czynność, która kończy budowę domu w stanie surowym.

Przygotowanie drewna do budowy więźby dachowej

Do wykonania tradycyjnej więźby dachowej potrzeba tzw. drewna konstrukcyjnego. Najczęściej stosowane jest drewno iglaste tj. świerkowe lub sosnowe, dla którego stosuje się system oznaczania klasy, czyli parametrów wytrzymałościowych, głównie wytrzymałości charakterystycznej na zginanie. Elementy z drewna litego najczęściej mają długość do 7 m, a jeśli potrzeba dłuższych elementów, należy zastosować drewno klejone. Więźby dachowe często wzmacniane są elementami stalowymi, zwłaszcza przy dużych rozpiętościach. Klasa drewna, jakie jest potrzebne do wykonania więźby, określona jest w projekcie na podstawie obliczeń konstrukcyjnych. Projektant dobiera też właściwe przekroje elementów konstrukcyjnych. Na oznaczenie klasy właśnie trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania drewna na więźbę, gdyż zaniżenie klasy może skutkować katastrofą budowlaną.

Bardzo istotne jest też, by drewno na więźbę było odpowiednio wysuszone, ponieważ wytrzymałość materiału mokrego czy wilgotnego jest znacznie niższa, a dodatkowo, w trakcie schnięcia drewno może się odkształcać, jeśli nie jest odpowiednio ułożone. Najkorzystniejsza wilgotność drewna do wykorzystania jako element konstrukcyjny to 18%, ale w zależności od wilgotności względnej powietrza dopuszcza się wilgotność drewna do 23%. Drewno, jako materiał naturalny, jest wrażliwe na działanie czynników biologicznych, więc korzystnie jest zabezpieczyć je przed nimi. Najczęściej dostępne jest drewno impregnowane powierzchniowo, czyli malowane, ale lepiej sprawdza się zabezpieczenie metodami wgłębnymi, tj. ciśnieniowo, lub przez zanurzenie.

Prawidłowe wykonanie więźby dachowej

Aby dach był prawidłowo wykonany i spełniał swoje zadanie przez długie lata, ważny jest nie tylko materiał, z którego jest on zbudowany, ale także doświadczenie cieśli i dekarzy, którzy ten dach będą stawiać. Warto w tym przypadku zatrudnić polecaną i sprawdzoną ekipę ciesielską oraz powierzyć nadzór nad robotami solidnemu kierownikowi budowy lub inspektorowi nadzoru inwestorskiego. Zatrudnienia przez nas fachowcy zwrócą z pewnością uwagę na jakość drewna oraz jego właściwości, a w trakcie, gdy więźba dachowa będzie montowana, zadbają o prawidłowe wykonanie tymczasowych wiatrownic i skratowań. W trakcie montażu bowiem więźba nie posiada jeszcze odpowiedniej wytrzymałości i sztywności konstrukcji. Takie usztywnienie pozwala na zachowanie stateczności konstrukcji aż do zakończenia prac.

O wypowiedź na temat prawidłowej konstrukcji dachu poprosiliśmy szefa firmy świadczącej usługi ciesielsko-blacharsko-dekarskie Dam-Dach. Więźba dachowa przenosi obciążenia wiatrem, śniegiem, oraz obciążenie pokrycia dachowego, na mury budynku, w postaci sił pionowych i poziomych. Siły pionowe są dla murów naturalne, natomiast aby ułatwić bezpieczne przejęcie sił poziomych z dachu, stosuje się żelbetowe wieńce na ściankach kolankowych, zwieńczone drewnianą murłatą. O nośności dachu i jego odporności na ugięcia decydują przekroje belek, tj. murłaty, krokwi, płatwi, słupów itp. Następnym istotnym zagadnieniem jest łączenie elementów więźby dachowej w węzłach, za pomocą różnych technik, preferowanych przez dobrych cieśli. Można stosować wręby i gwoździe, sworznie i śruby, albo wyłącznie wkręty. Tak czy inaczej miejsca złączenia, zwane węzłami, stanowią o wytrzymałości całej konstrukcji. Aby drewniana konstrukcja dachu spełniała swoje zadanie, musi być zabezpieczona przed nadmiernym wpływem wilgotności za pomocą folii paroizolacyjnej i wiatroizolacyjnej. Ta pierwsza chroni więźbę przed parą wodną, która przepływa z poddasza do góry i na zewnątrz, zaś ta druga zatrzymuje o odprowadza w kierunku okapu powstały kondensat i skropliny. Ostatnim etapem budowy dachu jest jego prawidłowe pokrycie przez doświadczonych dekarzy, czyli odpowiednie zamocowanie materiału do więźby dachowej, za pośrednictwem właściwie i w odpowiednim rozstawie przytwierdzonych łat. Najczęściej stosowanymi pokryciami dachowymi są dachówki ceramiczne, betonowe, blachodachówka lub panelami z blachy płaskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz