Na co zwrócić uwagę, projektując ogród?

Na co zwrócić uwagę, projektując ogród?

Zaprojektowanie idealnego ogrodu nie jest proste. Przy tworzeniu projektu trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, takich jak nasłonecznienie, rodzaj gleby czy wilgotność podłoża. Musimy wybrać odpowiednie gatunki roślin, zestawić odmiany, które do siebie pasują i zaplanować układ całego terenu. Od czego musimy zacząć, aby cieszyć się pięknym miejscem do odpoczynku?

Podział przestrzeni ogrodowej na strefy

Aby móc właściwie zaprojektować ogród, musimy się zastanowić, jaką funkcję będą spełniały jego poszczególne części. Przy ich rozplanowaniu weźmy pod uwagę kształt ogrodu, ukształtowanie terenu oraz sąsiedztwo poszczególnych obszarów. Strefy w ogrodzie powinny ze sobą współgrać, a zarazem być tak zaplanowane, aby przestrzeń ładnie komponowała się z bryłą domu i otoczeniem. Jakie strefy możemy zaplanować?

  • Strefę wypoczynkową – to obszar, w którym będziesz mógł się zrelaksować i uchronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Zastanów się, jakie meble ogrodowe będziesz chciał tutaj umieścić i jak duża powinna być ta przestrzeń. Jeśli masz duży ogród, możesz zaprojektować dwie strefy wypoczynkowe.
  • Strefa aktywności – jeśli lubisz sport, masz dzieci lub zwierzęta, powinieneś uwzględnić miejsce w przeznaczone na aktywność ruchową. Tutaj możesz zbudować plac zabaw, basen, domek na drzewie czy boisko do gry w koszykówkę. Pamiętaj, aby wokół nie sadzić roślin kłujących, a miejsce zabawy umieścić na widoku rodziców.
  • Strefa reprezentacyjna – zwrócenie szczególnej uwagi na aranżację frontowej części ogrodu sprawi, że stanie się on wizytówką twojego domu. Jeśli chcesz, aby to miejsce wyrażało prestiż, postaw na ekskluzywne okazy roślin, wypielęgnowane ścieżki i ciekawe elementy małej architektury, takie jak altany czy ozdobne ławki.
  • Strefa użytkowa i gospodarcza – ogród to również doskonałe miejsce na przydomowy warzywniak. Jeśli chcesz mieć możliwość wyhodowania własnych owoców, warzyw czy ziół, zaplanuj tę strefę, szczególną uwagę zwracając na glebę i nasłonecznienie tego obszaru. Elementy strefy gospodarczej, takie jak kompostownik, czy drewutnię warto odgrodzić od pozostałych stref np. żywopłotem.

Dobór roślin do ogrodu

Wybierając rośliny do ogrodu, zwróćmy uwagę na to, czy sprawdzą się w naszym klimacie, jaką ziemię preferują, czy lubią duże nasłonecznienie, a także koło jakich gatunków je sadzić, by ich zestawienie wyglądało dobrze. Pamiętajmy, że konkretne gatunki mają swoje wymagania i niekoniecznie wszystkie sprawdzą się w naszym ogrodzie. Przy ich wyborze warto uwzględnić takie czynniki, jak:

  • warunki glebowe
  • nasłonecznienie
  • nawadnianie
  • kolorystyka
  • rozmieszczenie ścieżek i alejek

Zaplanowanie małej architektury

Altany i zadaszone zakątki, które będą służyły ci jako miejsce odpoczynku również warto ująć w planie ogrodu. Elementy małej architektury powinniśmy zgrabnie wkomponować w przestrzeń ogrodu. Altana ogrodowa, która będzie przyjemnym miejscem do wypoczynku i zorganizowania przyjęcia może być obsadzona na przykład pnączami.

Z niektórą roślinnością świetnie będzie się również komponować oczko wodne. Możemy obsadzić je kamieniami, roślinami wodnymi. Jeśli zbiornik jest większy, ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie nad nim zawieszonego mostku drewnianego. Nie masz warunków pozwalających na budowę oczka wodnego?Zdecyduj się na basen lub fontannę.

Aby w ogrodzie było wygodnie, postaw na zakup na ławeczek i huśtawek ogrodowych. Niektóre z nich możesz umieścić np. nad zbiornikami wodnymi, a niektóre – w ukryciu pośród drzew. W ten sposób stworzysz piękne miejsca do relaksu pośród roślinności.

Dobór materiałów budowlanych

Ogród to nie tylko rośliny. Zastanów się, z czego stworzysz nawierzchnie, murki, małą architekturę, skalniaki oraz ścieżki. Te wszystkie elementy powinny się ze sobą harmonizować i pasować do stylu całego ogrodu. Jeśli nie wiesz, jakie materiały będą najlepsze, zwróć się o pomoc do biura projektowego, które zaplanuje przestrzeń tak, jak chcesz.

Ile zapłacisz za projekt ogrodu?

Wydatek na projekt ogrodu jest uzależniony od wielkości ogrodu i jego lokalizacji. W przypadku obszarów mniejszych niż 500 metrów kwadratowych wyniesie on około 1000 złotych. Za zaprojektowanie większych przestrzeni zapłacisz już od 2 300 do 2 500 złotych. Czy warto zdecydować się na pomoc biura projektowego? Z pewnością! Projektant przed wykonaniem właściwego projektu sporządza analizę gleby, mierzy ogród a także przygotowuje inwentaryzację dendrologiczną roślin. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz