Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa?

Obecnie technologia jest bardzo rozwinięta. Rozwój nie ominął komputerów i laptopów. Możliwości dzisiejszych sprzętów są nieporównywalnie większe niż jeszcze kilka lat temu. Jednak za każdym razem, gdy kupujemy laptopa, powinniśmy przyjrzeć się kilku rzeczom. Wiadomo jest, że nie wszystkie urządzenia są takie same. W zależności od tego, jakie są nasze potrzeby, kupimy odpowiedniego laptopa. Często w ofercie sklepów możemy otrzymać komputer z systemem, jednak czy warto?

Laptop z zainstalowanym systemem – czy się opłaca?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań przy zakupie laptopa związane jest z systemem operacyjnym. W ofercie sklepów sprzedających urządzenia elektroniczne, jak np. Laptophouse.pl, najczęściej znajdziemy laptopy wraz z przeinstalowanym oprogramowaniem, aczkolwiek możliwe jest również znalezienie sprzętu, który nie posiada wgranego systemu. Zazwyczaj urządzenia, które nie mają systemu są nieco tańsze, jednakże musimy liczyć się z tym, że oprogramowanie będziemy musieli dokupić samemu. Do zalet zakupu laptopa bez systemu zalicza się także swobodna możliwość wyboru spośród wszystkich oprogramowań systemowych dostępnych na rynku.

Trzeba mieć na uwadze, że producenci laptopów nie dołączają do urządzenia płyty z oprogramowaniem. System komputerowy instalowany jest na specjalnej partycji Recovery lub przypisywany jest do płyty głównej. W najczęściej spotykanym oprogramowaniu, czyli Windows, zwykle wybierane jest to drugie rozwiązanie. Oznacza to, że niemożliwe jest zainstalowanie tego systemu na innym urządzeniu. To ma też swoje plusy. W przypadku zgubienia klucza lub utraty oprogramowania po zmianie dysku twardego, nie musimy się martwić, ponieważ system zawsze będzie dostępny.

Jakie procesor wybrać do laptopa?

Wybór systemu to zaledwie jeden aspekt, na jakie zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa. Następnie należy określić, do jakich celów chcemy go używać. To w znaczny sposób pomoże nam ustalić parametry urządzenia. A jak wiadomo, im lepsze parametry, tym cena komputera będzie większa. Wśród parametrów komputera pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę jest procesor. Obecnie największymi producentami tych elementów są AMD i Intel.  Procesory tej pierwszej firmy są dobry wyborem do urządzeń budżetowych. Ich cena nie jest wysoka, a przy tym gwarantuje wystarczającą moc do przeprowadzania podstawowych czynności na laptopie. Podczas pracy nie pobierają one dużo energii, co umożliwia długą pracę laptopa bez konieczności podłączenia go do źródła zasilania. Z kolei procesory firmy Intel są dostępne w rozmaitych wersjach. Wśród nich są modele niskonapięciowe, niskobudżetowe, mobilne, gamingowe i wykorzystywane w mobilnych stacjach roboczych.

Nieco ważniejsze od producenta są parametry techniczne procesora. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest liczna rdzeni i wątków. Do podstawowego użytku np. w domu, wystarczające będą procesory dwurdzeniowe i czterowątkowe. Jednak jeśli zależy nam np. na uzyskaniu wysokiej wydajności w grach komputerowych, wówczas warto wybrać procesor co najmniej czterordzeniowy z ośmioma wątkami. Oprócz liczby rdzeni warto przyjrzeć się częstotliwości taktowania procesora i jego ilości pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Zasada jest dość, im więcej, tym lepszy i bardziej wydajny jest procesor.

Podczas zakupu laptopa nie powinniśmy kierować się jego wyglądem ani nazwą producenta. Przede wszystkim musimy spojrzeć na jego parametry oraz na to, czy posiada on wgrany system, czy konieczne będzie osobne jego dokupienie.

Opracowanie:
Rzeszów, Króla Augusta 38
tel. 17 853 50 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz