Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu instalacji fotowoltaicznej?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika wzbudza coraz większe zainteresowanie w naszym kraju. Ten fakt wynika między innymi z rządowych programów dofinansowania instalacji systemów paneli słonecznych, przez które inwestycja tego typu staje się znacznie bardziej opłacalna. Na co warto zwracać uwagę podczas wyboru fotowoltaiki? Dowiesz się tego z niniejszego poradnika.

Fotowoltaika - co to takiego?

Fotowoltanika, czyli panele słoneczne stanowią źródło darmowej energii, którą można spożytkować na wiele sposobów. Systemy fotowoltaiczne montowane są najczęściej na południowej części dachu lub też w okolicy budynku. Panele odbierają i przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną. Dzięki temu stają się dodatkowym źródłem prądu, którym można również ogrzać wodę. Pobraną energię słoneczną można zarówno wykorzystywać na bieżąco, jak i magazynować lub sprzedawać. Odpowiednio dobrany system fotowoltaiczny pozwala korzystać z odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie - zaoszczędzić pieniądze i odciążyć naturalne środowisko.

Fotowoltaika - jak wybrać odpowiednie panele?

Aby system fotowoltaiczny mógł spełniać swoją funkcje w sposób maksymalnie skuteczny, należy dobrać jego odpowiedni rodzaj. O najważniejszych aspektach determinujących wybór konkretnych paneli słonecznych opowiada Dariusz Langowski, producent systemów fotowoltaiki Dachvolt. Specjalista zdradza najważniejsze aspekty związane ze sprzedażą i montażem przydomowych elektrowni słonecznych.

Ogniwa fotowoltaiczne

Istnieją trzy rodzaje ogniw, które uczestniczą w produkcji fotowoltaniki do domów jednorodzinnych:

  • Polikrystaliczne - sprawność na poziomie 14-18%. Ogniwa te pozyskują energię z promieniowania rozproszonego, przez co są najbardziej opłacalne.
  • Monokrystaliczne - sprawność na poziomie około 22% i znaczna trwałość.
  • Amorficzne - wysoka sprawność na początkowym etapie, lecz mają tendencje do szybkiej eksploatacji.

Wybór odpowiednich ogniw ma więc znaczenie w kontekście funkcjonowania fotowoltaiki. Warto też mieć świadomość różnicy pomiędzy panelami słonecznymi a fotowoltaicznymi. Z tych pierwszych korzysta się jedynie do produkcji ciepła. Zestaw fotowoltaiczny z kolei służy do wytwarzania energii elektrycznej.

Moc instalacji

Wybór systemu fotowoltaicznego powinien odbyć się przy jednoczesnym uwzględnieniu parametrów szczytowej mocy. Jest to stopień mocy, którą uzyskała konkretna instalacja w warunkach testowych. Warto też zwrócić uwagę na kwestię tolerancji mocy. Ta informacja wskazuje ewentualną różnicę między nominalną a rzeczywistą mocą szczytową konkretnego panelu. Wartość dodatnia oznacza gwarancję nadaną przez producenta na to, iż rzeczywista moc panelu nie będzie mniejsza od nominalnej.

Warunki gwarancji

Czas trwania gwarancji to kolejny ważny aspekt podczas wyboru odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Aby to sprawdzić wystarczy spojrzeć na kartę produktu. Najczęściej moduły fotowoltaiczne posiadają 10 lub 12 lat gwarancji. Zdarza się jednak, iż na droższe modele producenci proponują 20-letni okres gwarancyjny. Dostateczna gwarancja na zestaw fotowoltaiczny pozwala na jego bezawaryjne użytkowanie. Minimalny okres gwarancyjny deklarowany przez producenta nie powinien być niższy niż 10 lat. Warto też podkreślić, iż właśnie ten okres jest podawany jako czas zwrotu inwestycji.

Oferta z montażem czy bez montażu?

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest z reguły oferowany od jej producenta. Z uwagi na specyfikę tego procesu warto powierzyć wykonanie tego zadania osobie o odpowiednich kompetencjach. Samodzielny montaż może bowiem doprowadzić do utraty gwarancji konkretnych elementów zestawu fotowoltaicznego. Koszt montażu jest najczęściej zależny od rodzaju instalacji, jak również miejsca jej umiejscowienia. Najtańszy może okazać się ten wykonany na dachu, choć ten aspekt zależy od stopnia skomplikowania jego konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz