Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę podczas montażu okien?

Na co zwrócić uwagę podczas montażu okien?

Prawidłowy montaż okien to bardzo istotna kwestia. Pamiętajmy, że nawet te najlepsze okna stracą swoje walory, jeśli zostaną źle zamontowane. Musimy nie tylko pamiętać o połączeniu ze ścianą, które musi być nie tylko szczelne dla wody i wiatru, ale również powinno mieć zbliżoną izolacyjność termiczną i akustyczną do zamontowanej stolarki. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas montażu okien? Sprawdziliśmy.

Właściwy rozmiar i oczyszczenie podłoża

Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia przestrzeń pomiędzy ramą okna a otworem. Pamiętaj, że przy zbyt dużym obramowaniu, może zabraknąć miejsca na odpowiednie wypełnienie izolacją, natomiast przy zbyt małym, całość będzie wyglądała po prostu nieestetycznie. Dlatego też rozmiar powinien być idealny dopasowany. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu podłoża. Nieistotne jest to, czy montujesz okna po raz pierwszy, czy wymieniasz stare na nowe - niedoczyszczone podłoże może powodować, że pianka nie zwiąże się odpowiednio z podłożem.

Staranne osadzenie

Koniecznie sprawdź, czy rama nie jest za blisko węgarka lub ościeża. Jest to istotne z kilku powodów - między innymi zbyt mała odległość uniemożliwi właściwe uszczelnienie tych miejsc. Odcinek między ościeżnicą a ościeżem powinien mieścić się w przedziale 3-4cm. Zalecana odległość ościeżnicy od węgarka to około 1,5 cm.

Decydując się na wymianę, czy montaż okien po raz pierwszy, warto się zdecydować na fachową pomoc. Taką na pewno jest Techbud, która prosperuje na rynku od kilkunastu lat.

Zamocowanie okna do muru

Nic dziwnego, że okna są narażone na silne podmuchy wiatru, czy gwałtowne otwieranie, dlatego też ważne jest, aby podczas montażu zastosować odpowiednią liczbę dybli i kotew. Jeśli o to nie zadbamy, tynk zacznie pękać i pojawią się problem z ich właściwym użytkowaniem.

Klocki podporowe, brak listwy progowej

Umieszczając ramę na murze lub ociepleniu, musimy liczyć się z możliwością uszkodzenia tynku i odkształcenia konstrukcji okna. Rama cały czas pracuje, a przez powstałe szczeliny dostaje się wilgoć oraz wdmuchiwane jest zimne powietrze. 

Lista progowa odpowiada za prawidłowe uszczelnienie styku parapetu i ramy okiennej. Jej brak może spowodować wnikanie wody pod ramę okna, zawilgocenie muru, a w przyszłości – doprowadzić do korozji dybli. Powinna być nieco węższa niż rama.

Podsumowując, powyżej wymieniliśmy wszystkie najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas montażu okien. Pamiętajmy, że najlepiej wybrać fachowców, którzy dokonają profesjonalnego montażu okien, które będą nam służyć przez lata.
Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz