Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas adaptacji poddasza?

Na co zwrócić uwagę podczas adaptacji poddasza?

W budynku, który nie posiada przystosowanego do zagospodarowania poddasza, warto rozważyć taką możliwość. Adaptacja poddasza powiększa bowiem powierzchnię użytkową domu. Prace z nią związane nie należą do najłatwiejszych, jednakże nie warto się zniechęcać. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, jak na przykład rozmieszczenie okien. Co warto wiedzieć podczas przygotowywania planu adaptacji poddasza?

Wysokość poddasza i konstrukcja dachu

Istotne znaczenie dla możliwości adaptacji poddasza ma jego wysokość. Według formalności minimalna wysokość poddasza, które można zagospodarować w celach mieszkalnych powinna wynosić 2,2 metra. Jednak w praktyce w miejscu „stania” wystarczy minimum 1,9 metra, a przy ścianach w celu ustawienia mebli – 1,2 - 1,5 metra. Najlepsze efekty daje adaptacja poddaszy w budynkach: z dachami dwuspadowymi, ze ścianą kolankową poniżej jednego metra, z dachami o rozpiętości powyżej ośmiu metrów i z brakiem słupów podtrzymujących więźbę. Dach nie może jednakże mieć większej rozpiętości niż dwanaście metrów. Podczas podejmowania decyzji o wykonaniu adaptacji poddasza należy zastanowić nad tym, czy zmienić konstrukcję dachu czy można pozostać przy starej.

Ścianka kolankowa

Jeżeli wysokość dachu nie mieści się w przyjętych normach, nie oznacza to jednak, że nie można jej zmienić. W tym celu konieczne jest podniesienie ścianki kolankowej. Ma to zazwyczaj zastosowanie w starych domach, w których wysokość ścianki kolankowej wynosi około 70 cm. Należy więc ją powiększyć o co najmniej 10 cm, aby to zrobić trzeba zdając dach. Ścianka ta może być również wykonana z drewna i stanowić w takim przypadku element więźby dachowej. Podczas podnoszenia ścianki kolankowej nie można kierować się zupełną dowolnością, ale podejść do tego zadania rozsądnie i z umiarem, by zachować proporcje budynku wpływające na jego ogólny wygląd.

Strop, okna i ścianki działowe

Kolejnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę przy adaptacji poddasza są: strop, okna i ścianki działowe. Strop spełnia funkcję nośną i odpowiada za prawidłową wytrzymałość podłoża. Jest to szczególnie ważne, jeśli dokonujemy adaptacji w starszych budynkach, gdzie posadzka może mieć różne ubytki i pęknięcia. Należy więc go poprawić i wzmocnić. Zgodnie z przepisami powierzchnia przeznaczona na okna powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi. Mamy możliwość wyboru okien ze względu na sposób otwierania, a więc okien: obrotowych, wysokoosiowych, uchylnych i obrotowo-uchylnych. Natomiast ścianki działowe najlepiej wykonać z płyt kartonowo-gipsowych.

Adaptacja poddasza wymaga wykonania wielu prac, by stało się ono funkcjonalne i atrakcyjne. PHU Wykończenia Wnętrz Krzysztof Szachniewicz świadczy usługi adaptacji poddaszy z uwzględnieniem wszystkich czynności wpływających na jakość jego użytkowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz