Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód

Nowy samochód, nawet używany, to powód do ekscytacji dla nowego właściciela – szczególnie jeśli jest to jego pierwsze własne auto. Niestety czasem ta radość może powodować pewną niecierpliwość, przez którą nie zwracamy uwagi na wszystkie aspekty, które mogą później sprawiać nam problemy. Prześledźmy krok po kroku, co powinniśmy zrobić, nim dokonamy zakupu.

Stan techniczny

Sprawą kluczową przy zakupie używanego samochodu jest jego stan techniczny i jak współgra z żądaną ceną. Musimy zwrócić na to uwagę. Zbyt niska cena przy pojeździe w bardzo dobrym stanie powinna wzbudzić nasze podejrzenia – to sygnał, że coś może być nie tak i wkrótce samochód ujawni niewidoczne wcześniej usterki.

Zakup takiego aut wiązać będzie się konsekwencji z koniecznością korzystania z serwisu samochodowego i większymi kosztami, a tego chcemy przecież uniknąć – nowy samochód kupujemy zazwyczaj dlatego, że korzystanie ze starego przestaje być sprawny w stopniu, gdzie naprawa jest już niemożliwa lub zbyt kosztowna.

Jeśli sami nie jesteśmy pewni, czy poprawnie ocenimy stan oglądanego samochodu, możemy zwrócić się do stacji diagnostycznej. Tam zostanie zbadana geometria pojazdu, grubość lakieru, które pozwolą ocenić, czy samochód brał udział w wypadku. Mechanicy wykonają przegląd diagnostyczny, który pozwoli bezspornie określić rzeczywisty stopień zużycia pojazdu.

Zająć się tym może firma Moto-Car, oferująca między innymi autoserwis oraz autopomoc.

Pamiętajmy, że sprawność wszystkich układów samochodu decyduje o naszym bezpieczeństwie. Kupując używany samochód, musimy liczyć się z tym, że nie wszystko w nim będzie w stanie idealnym i nie powinniśmy tego też oczekiwać. Podstawą jednak jest dokładna informacja o aucie.

Ubezpieczenie auta

Zakup używanego samochodu związane jest również z pewnymi formalnościami w sferze ubezpieczenia komunikacyjnego. Wraz z samochodem, nowy właściciel przejmuje również polisę OC pojazdu. Możemy korzystać z niej aż do jej wygaśnięcia lub wypowiedzieć w dowolnym momencie. Decyzję tę podejmujemy w oparciu o rekalkulację składek, czyli jej modyfikację względem osoby nabywcy i tego, jakie składki powinien on opłacać. Uzależnione są one od modelu auta, ale też od historii kierowcy – wypadków, opłacania polisy, jak długo posiada prawo jazdy. Jeśli więc kupujemy auto od osoby o mniejszym doświadczeniu, istnieje niemal całkowita pewność, że przejęcie polisy będzie dla nas korzystne. W przypadku, gdy sprzedający płacił składki niższe od nas, ubezpieczenie wiązać się będzie z dopłatami z naszej strony. Pozostałe rodzaje ubezpieczeń, takie jak AC czy assistance nie są obowiązkowe i w związku z tym nie przechodzą wraz z samochodem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz