Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając ubezpieczenie upraw rolnych?

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając ubezpieczenie upraw rolnych?

Rolnik zawsze martwi się o swoje plony. Pomimo tego, że cały czas dba o nie i staranie się nimi zajmuje, to nie wszystko zależy od niego. Uprawy rolne są w bardzo dużym stopniu narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak grad czy susza. Jeden nieudany rok dla rolnika może oznaczać problemy finansowe. W takiej sytuacji, aby nie ponosić zbyt dużych strat, warto zawrzeć polisę ubezpieczeniową upraw rolnych.  

Ubezpieczenie upraw rolnych – ważniejsze niż myślisz

W dzisiejszych czasach praca rolnika diametralnie się zmieniła, w porównaniu do kilku pokoleń wstecz. Dzieje się tak, ze względu na postęp technologiczny, dostępność nowoczesnych maszyn rolniczych, jak i również nowych, bardziej wydajnych odmian zbóż czy rzepaku. Aktualnie prowadzenie gospodarstwa rolnego przypomina zarządzanie przedsiębiorstwem, gdzie jego właściciel musi przewidzieć wiele rzeczy oraz posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe, w razie wystąpienia nieurodzaju. Mimo wielu udogodnień, jakie posiadają dziś rolnicy, nie da się przewidzieć pogody, która często lubi płatać figle. Zawsze może pojawić się grad, deszcz nawalny, silna burza, wiatr, susza czy pożar. Aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem takich zjawisk atmosferycznych, warto posiadać ubezpieczenie upraw rolnych. Pozwala ono rolnikowi spać spokojnie, ponieważ w razie pojawienia się szkody, zostanie mu wypłacone odszkodowanie, co umożliwi zachowanie płynności finansowej gospodarstwa.

Co trzeba wiedzieć ubezpieczając uprawy rolne?

Jedną z ważniejszych kwestii, o której powinno się pamiętać, jest fakt, iż rolnicy, którzy posiadają więcej niż 1 ha ziemi i otrzymują bezpośrednie płatności obszarowe, w świetle obowiązujących przepisów prawnych, muszą objąć polisą ubezpieczeniową przynajmniej 50% swoich upraw od minimum jednego ryzyka, jak np. ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne czy grad. Taką obowiązkową polisę można podpisać zarówno jesienią, w przypadku dla zbóż ozimych lub wiosną, kiedy dotyczy ona zbóż jarych lub warzyw. Dobrą wiadomością, która zawsze cieszy rolników, jest możliwość skorzystania ubezpieczeń rolnych dotowanych z budżetu państwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolnik płaci z własnej kieszeni około 30-35% wysokości składki. Należy jednak pamiętać, że ilość dofinansowań jest ograniczona. W takiej sytuacji, należy pozyskać jak najwięcej informacji w tym zakresie, najlepiej od doświadczonej multiagencji ubezpieczeniowej, jak Prestige AM, która podpowie, jak wybrać najkorzystniejsze polisy ubezpieczeniowe upraw rolnych, dopasowane do indywidualnych potrzeb gospodarstwa. 

Polisa ubezpieczeniowa – jaką wybrać?

Oprócz obowiązku ubezpieczenia części upraw, warto również wybrać inne pakiety ubezpieczeniowe, zawierające ochronę przed kilkoma rodzajami zagrożeń. Czasem okazuje się, że składka polisy nie jest dużo wyższa, a pakiet ubezpieczeniowy jest znacznie bardziej  rozbudowany. W takiej sytuacji, warto skorzystać z profesjonalnej multiagencji ubezpieczeniowej Prestige AM, która przedstawi rolnikowi do wyboru kilka ciekawych i korzystnych propozycji zawarcia polisy. Firma ta skutecznie zabezpieczy interesy rolników, głównie poprzez doradztwo jakie warto wybierać rozwiązania z zakresu ubezpieczeń. Bardzo dużym atutem multiagencji jest możliwość negocjowania najkorzystniejszych cen ze wszystkimi towarzystwami i firmami ubezpieczeniowymi.

Podczas wyboru rolnej polisy ubezpieczeniowej bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest suma ubezpieczenia danej uprawy. W polisie trzeba dokładnie określić przewidywany plon, aby kwota, którą uzyskuje się w ramach rekompensaty po zniszczeniu upraw, była adekwatna do faktycznie poniesionych strat. Co więcej, podczas tworzenia polisy wraz z agentem ubezpieczeniowym, konieczne będzie podanie numery działki rolnej, jej powierzchni, rodzaju uprawianego zboża czy rośliny oraz jej odmiany, a także klasę gleby. Po ewentualnym wystąpieniu szkody, rzeczoznawca określi poniesione straty w sposób procentowy, zależny od ubytku w uprawie. Na tej podstawie zostanie wypłacona rekompensata pieniężna. W przypadku szkód całkowitych, należy wybierać te firmy ubezpieczeniowe, które oferują nawet wypłatę w wysokości 95% całkowitej sumy odszkodowania. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz