Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę wybierając rower dla dziecka

Na co zwracać uwagę wybierając rower dla dziecka

Zakup pierwszego roweru dla dziecka jest wielkim wydarzeniem. Od niego bowiem zależy, czy pociecha polubi tę formę rekreacji, jaką jest jazda na dwukołowcu. Warto więc wiedzieć czym kierować się przy wybieraniu roweru dla dziecka, aby nie zraziło się do tego sportu.

Od czego zacząć

Jazda na rowerze jest najlepszą formą aktywności, jaką można zarazić dziecko już w pierwszych latach jego życia. Początkowo warto zamontować na swoim pojeździe fotelik, w którym można przewozić dziecko i tym samym przyzwyczajać je do pędu powietrza i zmieniających się krajobrazu. Dzięki bliskości rodzica maluch szybko oswaja się z tego rodzaju podróżami i uczy się czerpania z nich przyjemności.

Kolejnym krokiem w przygotowywaniu dziecka do jazdy na rowerze jest kupienie mu rowerku biegowego, dzięki któremu będzie ono uczyć się jak kierować i utrzymać równowagę, co jest podstawą w przypadku jazdy na rowerze. Ponadto, umiejętności nabyte w czasie jazdy rowerkiem biegowym pomagają przezwyciężyć strach i sprawiają, że dziecko szybciej i chętniej przesiądzie się na dwukołowiec.

Czym kierować się przy wyborze

Kupowanie pierwszego roweru dla dziecka nie jest sprawą prostą, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych elementów.

-Przede wszystkim, należy dobrać jego rozmiar względem wzrostu pociechy, ponieważ zbyt mały rower będzie powodem trudności w utrzymywaniu równowagi, a zbyt duży sprawi, że młody cyklista nie będzie czuć się pewnie – radzi ekspert reprezentujący markę SAVENO, w której ofercie znaleźć można duży wybór dobrej jakości rowerów.

Wśród pozostałych kryteriów, którymi warto kierować się przy wyborze pierwszego roweru dla dziecka, można wymienić:

  • rozmiar kół – nie powinny być zbyt duże, dobrze jeśli posiadają dodatkowe dokręcane kółeczka, które ułatwiają naukę jazdy, 
  • regulacja siodełka – możliwość podniesienia siodełka sprawia, że rower rośnie razem z dzieckiem, początkowa wysokość siodełka nie może jednak być ani zbyt wysoka (aby dziecko mogło w każdej chwili podeprzeć się nogami), ani zbyt niska (by dziecko nie uderzało kolanami o kierownicę, bo to utrudnia utrzymanie równowagi),
  • rodzaj hamulców – dla dzieci polecane są rowery z hamulcami w pedałach, ponieważ te znajdujące się przy kierownicy zwiększają szansę ewentualnej wywrotki,
  • kolor – im bardziej jaskrawy rower, tym lepiej widoczne jest jadące na nim dziecko, co zwiększa jego bezpieczeństwo,
  • dodatkowe akcesoria – dobrze, jeśli rower wyposażony jest w koszyczek, w którym dziecko będzie mogło wozić swoje zabawki, bidon na napoje, dzwonek lub klakson, błotniki, odblaskowe światełka i znaczki.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz