Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę przy wyborze kasku rowerowego?

Na co zwracać uwagę przy wyborze kasku rowerowego?

Kask rowerowy – po prostu zwykły element odzieży kolarza, który pełni funkcję ochronną? Zdecydowanie nie. W Polsce to wciąż temat, który często rozpala dyskusje wśród amatorów jednośladów, a z obserwacji wynika, że zdecydowanie mniej niż połowa rowerzystów, którzy poruszają się po mieście, ma na głowie kask. Przeciwnicy jeżdżenia w kasku używają różnych argumentów: kiedy jeździmy w kasku, pozwalamy sobie na więcej, bo czujemy się bezpieczniej, według statystyk kierowcy, którzy mijają rowerzystę w kasku, robią to bliżej, niż gdy kolarz kasku na głowie nie ma, czy że kask i tak nie ochroni nas podczas zderzenia z samochodem. Nawet jeśli w tych argumentach jest ziarnko prawdy, to każdy, komu zdarzył się wypadek rowerowy i nie miał na głowie kasku, a jego głowa uderzyła o krawężnik, asfalt, czy kamień – każdy porzuca swoje teorie i jeśli nadal nie boi się jeździć na rowerze, kupuje w sklepie kask. Dla własnego bezpieczeństwa. A na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym.

Najpopularniejszy typ kasku: MTB

Kaski MTB to masywne kaski z daszkiem. Daszek ma za zadanie chronić nasze oczy przed promieniami słonecznymi, a także gałęziami, więc to świetne rozwiązanie dla osób, które umiłowały sobie leśne ścieżki, choć nie tylko. W ofertach różnych producentów, na przykład FOX, GIANT, LAZER, czy UVEX, możemy znaleźć kaski dla kobiet, mężczyzn, a także kaski dziecięce. 

Do ich produkcji używa się przede wszystkim polistyrenu, którego górna warstwa jest powleczona kolorową warstwą tworzywa sztucznego lub specjalną, trwałą i lekką ceramiką – mówi nam przedstawiciel salonu rowerowego SportAttack z Krakowa.

Kaski enduro i kaski szosowe

Kolejny rodzaj kasku wywodzi się z omawianych wcześniej kasków MTB. To kaski enduro, które mają mocno rozbudowany tył, lepiej chroniący naszą głowę. Wciąż jest to jednak kask lekki i przewiewny. Kaski szosowe z powodzeniem mogą sprawdzić się do jazdy miejskiej, jak i turystycznej, choć opracowane zostały w tunelach aerodynamicznych i sprawdzone przez najlepszych sprinterów. Jak możemy przeczytać na stronie salonu rowerowego, z którym konsultujemy nasz artykuł, to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają optymalnego kształtu, jednak nie kosztem wagi, dopasowania, czy wentylacji.

Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujemy kask?

To, jaki typ i model kasku wybierzemy, zależy od tego, jakimi trasami, z jaką prędkością jeździmy. W każdym przypadku jednak podczas kupowania kasku najważniejszy jest wybór odpowiedniego rozmiaru i kształtu skorupy. Warto zwrócić również na ilość oraz większość otworów, które znajdują się w kasku – od nich zależy odpowiednia wentylacja naszej głowy, a więc komfort jazdy. Na koniec warto także wspomnieć o jakości. Jeśli zależy nam na zakupie solidnego kasku rowerowego, przede wszystkim wybierzmy go w solidnym sklepie rowerowym, a nie na przykład na aukcji internetowej za podejrzanie niską cenę. W końcu chcemy zadbać o nasze bezpieczeństwo, prawda?

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz