Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę, podczas wykonywania wykopu pod fundamenty?

Na co zwracać uwagę, podczas wykonywania wykopu pod fundamenty?
Fundamenty każdego budynku muszą spoczywać na mocnym i solidnym gruncie. Nie może być on świeżo usypany i luźny, gdyż pod ciężarem budynku będzie ulegał przemieszczeniu, a co za tym idzie – konstrukcja zacznie się osłabiać, a ściany pękać. Na co należy zwrócić uwagę podczas wykonywania wykopu, aby mieć pewność, że będzie on przygotowany w odpowiedni sposób?

Znajdź dobrych wykonawców

Podstawą dobrze wykonanego wykopu pod fundamenty, jest oczywiście znalezienie dobrych wykonawców. Powinni mieć nie tylko szeroką wiedzę i doświadczenie, ale też profesjonalny sprzęt, który w szybki i łatwy sposób pozwoli usunąć ziemię. Przykładem może być firma Jolanty Nocoń, której siedziba znajduje się w miejscowości Bydlin. Przedsiębiorstwo zajmuje się nie tylko wykopami pod fundamenty, ale też wszystkimi innymi pracami ziemnymi, które wiążą się z budową domu jednorodzinnego.

Niestety, nawet najlepsi specjaliści nic nie poradzą na panujące na danym gruncie warunki geotechniczne. Zdarza się, że te są wyjątkowo niesprzyjające. Na każdy kłopot można jednak znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Wynajmując profesjonalną firmę, zyska się pewność, że w razie jakichkolwiek problemów z nośnością gleby lub niewłaściwym poziomem wód gruntowych, będą oni w stanie odpowiednio zareagować i doradzić najlepsze wyjście z kłopotliwej sytuacji.


Nienośny grunt

Jednym z podstawowych problemów podczas wykonywania wykopu jest nienośny grunt, na którym nie mogą powstać standardowe fundamenty. Jednym ze sposobów jest poprawienie nośności poprzez wymianę gruntu. Ma to jednak zastosowanie tylko wtedy, kiedy nienośna warstwa sięga nie głębiej niż na 2 metry. W przeciwnym razie zabieg będzie wyjątkowo kosztowny i nieskuteczny. Alternatywą dla wymiany gruntu jest wykonanie fundamentów pośrednich – na przykład pali. W tym wypadku wykop może być bez problemu przygotowany w klasyczny sposób.

Wysoki poziom wody

Drugim kłopotem przy kopaniu pod fundamenty jest pojawienie się wody. Oznacza to, że jej poziom jest zbyt wysoki i należy przerwać kopanie. Wykop może być płytszy niż w projekcie o maksymalnie 20 centymetrów, dlatego nie zawsze zaprzestanie kopania jest dobrym rozwiązaniem. Zdarza się, że teren musi zostać osuszony, a czynność ta należy już do profesjonalnych i kosztownych zabiegów geotechnicznych i zwykle jest inwestycją niezbyt opłacalną. Wysokość kalenicy może zostać podniesiona o 30 centymetrów i nie wymaga to zgłoszenia i uwzględnienia w projekcie. Należy jednak zanotować w dzienniku budowy. Będzie to jednak wymagało w późniejszym czasie stworzenia nieco większego spadku na podjeździe oraz podwyższenia lub schodków do drzwi frontowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz