Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę podczas układania płytek wielkoformatowych

Na co zwracać uwagę podczas układania płytek wielkoformatowych

Płytki podłogowe i ścienne to materiały uniwersalne o różnorodnych kształtach, wymiarach oraz stylistyce. Cenione przede wszystkim za wysoką trwałość i ciekawy wygląd, pozwalają odmienić charakter dowolnej przestrzeni. Warto przy tym zwrócić uwagę, na cieszące się coraz większą popularnością płytki wielkoformatowe, które są jednak bardziej wymagające przy ich układaniu, niż płytki o standardowych wymiarach.

Co warto wiedzieć o płytkach wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe, to jak sama nazwa wskazuje, produkt o wymiarach większych niż tradycyjne płytki. Jeszcze do niedawna za wielkoformatowe uważano już płytki 30×60 cm, obecnie wielki format to minimum 60×60, a są też 90×90, 60×120, 90×180 i większe, a co za tym idzie są to bardzo duże płytki wymagające sporych powierzchni, na których się je układa, choć nie jest to sztywną regułą. Grubość płytek wielkoformatowych wynosić może już od
3 mm (tzw. płytki slim), poprzez 4 do 5 mm, a najpopularniejsze grubości to 9 do 12 mm. Najczęściej dostępne są płytki wielkoformatowe gresowe. Materiał ten cechuje się wysoką trwałością i odpornością na zarysowania. Do wyboru są jednak również inne materiały, spośród których najczęściej wymienia się glazurę    

Podłoże to podstawa

Układanie płytek wielkoformatowych stanowi większe wyzwanie niż w przypadku położenia mniejszych elementów. Podłoże pod płytki musi być suche i nośne, a wszystkie zanieczyszczenia powinny zostać usunięte. Produkty tego typu potrzebują szczególnego przygotowania podłoża, a co za tym idzie musi być ono bardzo równe i stabilne.
W przypadku posadzek zazwyczaj niezbędne jest wykonanie cementowej wylewki samopoziomującej. Całe podłoże (zarówno przed wyrównaniem, jak i przed przyklejaniem płytek) należy zagruntować specjalnym preparatem, a jeśli jest nadmiernie chłonne czy niezbyt pewne – preparatem głęboko penetrującym.

Układanie płytek

Wbrew pozorom rozmiar płytki wielkoformatowej nie sprawia, że ich układanie jest łatwiejsze i szybsze niż tych o standardowych wymiarach. Rozmiar XXL wymaga ogromnej precyzji już podczas planowania, jak również podczas ich montażu. Warto przy tym pamiętać, że samodzielne prowadzenie tego typu prac nie jest dobrym pomysłem, gdyż płytki te zazwyczaj są dość ciężkie, trudniej je przenosić, za to łatwiej upuścić albo uszkodzić
w czasie transportu. Im większy format płytek, tym trudniej również precyzyjnie umieścić je we właściwym miejscu. Dlatego też układanie płytek wielkoformatowych warto zlecić doświadczonym fachowcom, takim jak specjaliści z firmy Inorem Paweł Kubiak, dysponującym odpowiednimi umiejętnościami i narzędziami (takimi jak choćby przyssawki, które umożliwiają dokładne ułożenie każdej płytki).     
Podstawową kwestią przed rozpoczęciem prac jest wybór odpowiedniego kleju, a właściwie upłynnionej masy klejowej, który powinien gwarantować przede wszystkim wysoką odkształcalność, co wiąże się z tym, że produkt wielkoformatowy musi mieć możliwość swobodnej "pracy" (jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy będzie on poddawany działaniu dużych obciążeń lub zamontowane zostanie pod nim ogrzewanie podłogowe). Podczas montażu dużych płyt klej nakłada się jednolitą cienką warstwą zarówno na podłoże, jaki na płytkę, tak aby w wytworzonym połączeniu klejowym nie było pustych przestrzeni, dzięki czemu zmniejszy się też ryzyko pęknięcia           
Specjaliści zajmujący się układaniem płytek, powinni także pamiętać, że w przypadku tego typu produktów należy brać pod uwagę zmiany ich wymiarów pod wpływem temperatury.
W związku z tym nie stosuje się praktycznie połączeń bezfugowch. Duże rektyfikowane płytki (o równych krawędziach), mogą więc mieć cieńsze spoiny. Natomiast ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 2 mm. Jeśli jednak płytki nie są rektyfikowane, fugi powinny mieć 7-10 mm. Warto o tym pamiętać gdyż naprężenia, które powstają podczas odkształceń, spowodowanych rozszerzalnością termiczną ceramiki. przejmowane są przez fugi, dlatego im są one szersze, tym lepiej kompensują ruchy płytek.

Układanie glazury i terakoty wielkoformatowej to rozwiązanie, które posiada sporą rzeszę zwolenników. Warto jednak pamiętać, że osiągnięty, przy użyciu tego produktu, efekt zależy nie tylko od wzoru, ale również od odpowiedniego ułożenia.

Opracowanie:
Inowrocław, Armii Krajowej 5 lok. 13
tel. 663 585 926
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz