Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę kupując działkę budowlaną?

Na co zwracać uwagę kupując działkę budowlaną?

Budowa wmarzonego domu to ogromna inwestycja, która wymaga od inwestora nie tylko nakładów finansowych, ale również dopilnowania wielu formalności i przebrnięcia przez szereg działań administracyjnych. Jedną z podstawowych kwestii w całym procesie powstawania domu jest wybór i kupno działki budowlanej, która stanowi element kluczowy w powodzeniu całego projektu realizatorskiego.

Lokalizacja i charakterystyka działki

Miejsce, w którym usytuowana jest działka to zazwyczaj jeden z ważniejszych aspektów mających wpływ na ostateczną decyzję o zakupie. Znalezienie odpowiedniej dla nas oferty nie zawsze należy do najłatwiejszych. Dlatego też przy poszukiwaniach warto skorzystać z usług profesjonalnych agencji nieruchomości, takich jak Dsi.com Nieruchomości Jakub Piąstka, których zróżnicowana oferta umożliwia dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb klienta.

Niemiej jednak wybierając działkę, należy zwrócić uwagę na:

  • dojazd i odległości do np. do najbliższego miasta lub miejsca pracy. Istotny jest również rodzaj nawierzchni dróg i jakość ich wykonania, a co za tym idzie to czy droga jest asfaltowa, czy polna, będzie odgrywało dużą rolę zwłaszcza w czasie intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Należy zorientować się także, jaki jest alternatywny do samochodowego sposób dojazdu,
  • sąsiedztwo – co, oprócz najbliższych sąsiadów, oznacza obecność sklepów, przychodni, szkół itp. Warto także zorientować się czy w najbliższej okolicy nie znajdują się uciążliwe obiekty, takie jak np. zakłady przemysłowe, które generują wyższy poziom hałasu, zadymienie lub nieprzyjemny zapach,
  • plany na przyszłość - a co za tym idzie warto sprawdzić czy dla naszej okolicy został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiemy się jakie inwestycje planowane są na terenach w naszym sąsiedztwie. W planie określone są także informacje precyzujące jaki dom możemy wybudować. Zawiera on nawet szczegóły takie jak wysokość kalenicy, kąt nachylenia dachu, minimalna odległość od ulicy, maksymalna powierzchnia zabudowy działki, itp.
  • rozmiar i kształt działki – wbrew pozorom jest to także dość istotna kwestia, gdyż działki budowlane w kształcie prostokąta lub kwadratu są dużo łatwiejsze do zagospodarowania niż te w nietypowym kształcie np. trójkąta lub trapezu,
    w przypadku których może to oznaczać duże kłopoty z usytuowaniem domu katalogowego, nawet jeśli parcela jest duża,
  • uzbrojenie działki, a co za tym idzie nie wystarczy zobaczyć, czy w pobliżu przebiega linia energetyczna lub gazowa – trzeba sprawdzić możliwość ich przyłączenia do naszej działki,
  • rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych, gdyż w przypadku budowy na gruntach nienośnych, niezbędne będzie zastosowanie skomplikowanego, drogiego fundamentowania. Dodatkowo dowiemy się, przy tym czy grunty nie są np. skażone przez składowane tam substancje.  

Stan prawny to podstawa

Kupowanie gruntu pod budowę domu wymaga wiedzy oraz doświadczenia i raczej nie należy tego robić na własną rękę, lecz powierzyć to renomowanemu i doświadczonemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, wyspecjalizowanemu w tego typu transakcjach. Dobry agent nieruchomości to gwarancja bezpiecznej transakcji, przeprowadzonej w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Niemniej jednak sprawdzenie stanu prawnego ma kluczowe znaczenie dla kupującego działkę. Najważniejszym dokumentem, dzięki któremu zyskamy informacje o nieruchomości i jej właścicielu oraz potwierdzimy własność, jest odpis z księgi wieczystej. Warto przy tym pamiętać, że z księgi wieczystej dowiemy się również, czy działka nie ma żadnych wad, do których należy między innymi np. obciążenia hipoteczne lub służebność drogi koniecznej, czyli prawo sąsiadów do przejeżdżania i przechodzenia przez nasz przyszły grunt.

Kompleksowa weryfikacja wszystkich parametrów działki oraz jej stanu prawnego pozwoli nam oszacować nie tylko przydatność gruntu, ale i koszty, które wpłyną na dalsze decyzje oraz to, jaki dom ostatecznie będziemy mogli wybudować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz