Artykuł sponsorowany

Na co składa się projekt instalacji elektrycznej i komu go zlecić?

Na co składa się projekt instalacji elektrycznej i komu go zlecić?

Budowa domu jednorodzinnego, czy też innego obiektu, który będzie wykorzystywany do celów pracowniczych, gospodarczych, czy mieszkalnych, wiąże się z koniecznością przygotowania bardzo złożonego projektu instalacji elektrycznej. Opracowanie musi uwzględnić między innymi możliwość modernizowania sieci w przyszłości, czy określenie zapotrzebowania  energetycznego obiektu.

Pracownie projektowo-wykonawcze

Zanim dowiesz się, na co składa się projekt instalacji elektrycznej, powinieneś wiedzieć, że jest to dokument, który jest często potrzebny do uzyskania zgody na budowę danego obiektu. Warto przy tym wiedzieć, że projektowanie sieci przyłączeniowej wiąże się również z określeniem warunków przyłączenia instalacji do infrastruktury energetycznej dostawcy. Biuro projektów instalatorski musi zatem wystąpić do zakładu energetycznego z odpowiednim wnioskiem. Po jego uzyskaniu może dopiero przejść do działań przygotowania instalacji elektrycznej. Sam projekt najczęściej powstaje przy ścisłej współpracy z geodetami, biurami architektonicznymi i ekipami budowlanymi, które będą obsługiwały daną inwestycję. Wskazówką dla inwestorów powinien być profil działalności firmy projektującej sieć przyłączeniową. Najlepiej bowiem wybierać podmioty, które wyspecjalizowały się również w działaniach wykonawczych, czy też w pomiarach istniejących instalacji. Długoletnie doświadczenie rynkowe, a także szeroką ofertę posiada firma Jmk Elektryka Sp. z o.o., która obsługuje zarówno klientów indywidulanych, jak i instytucjonalnych.

Część opisowa, rysunkowa i graficzna

Projekty instalacji elektrycznej składają się na część opisową, rysunkową oraz graficzną, a także często obliczeniową. Opracowania te wykonuje się najczęściej już po przygotowaniu przez biuro architektoniczne projektu całego budynku. Ważne jest to, aby jak najszybciej zająć się planem uzbrojenia terenu w instalacje elektryczne, a także rozmieszczenia ich wewnątrz budynku, co pozwoli uniknąć wielu problemów przy procesach wykonawczych danej inwestycji. W części opisowej pracownia projektowa musi dokładnie określić przedmiot opracowania, podstawę (metodologię) opracowania, charakterystykę obiektu budowlanego, planowany bilans mocy urządzeń elektrycznych, czy opis techniczny. Na niego składają się takie elementy jak m.in.: przyłącza, strefy instalacyjne, wyłączniki główne, tablice obwodowe, ochrona przeciwprzepięciowa i odgromowa, rozdział energii, wewnętrzne linie zasilające, czy połączenia wyrównawcze.

Druga część – graficzna/rysunkowa – zakłada przygotowanie wszystkich planów instalacji w poziomie i pionie, które muszą być umieszone na szczegółowych mapach/planach budynku oraz terenu. Ważne są także obliczenia projektowe, a także ogólne. Te drugie mogą dotyczyć np. obliczenia spadku napięcia, czy mocy zapotrzebowania energetycznego danych stref instalacyjnych. Pomiary są także ważne do określenia kosztorysu wykonania instalacji elektrycznej, której całkowity nakład finansowy zależy np. od rodzaju wykorzystanych przewodów, zabezpieczeń, czy rozdzielnic.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz