Materiał Partnera

Na co składa się kompleksowa pomoc przy prowadzeniu ciąży?

Na co składa się kompleksowa pomoc przy prowadzeniu ciąży?

Prowadzenie ciąży przez ginekologów to nie tylko wykonywanie badań USG. Cała procedura zapewnienia opieki zdrowotnej ciężarnej kobiecie jest bardzo złożona. Składa się ona na wykonywanie badań specjalistycznych, przygotowywaniu zaleceń dotyczących trybu życia, czy też eliminowaniu różnego rodzaju niedogodności. Najważniejsze są jednak regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym, gdzie określony każdorazowo będzie rozwój płodu dziecka.

Badania specjalistyczne

Według rekomendacji instytutów zdrowia oraz ginekologów, kobiety ciężarne powinny odwiedzać gabinety ginekologiczne podczas ciąży, co kilka tygodni. Harmonogram jest zawsze ustalany indywidualnie, a w czasie wizyt przeprowadzone muszą zostać badania obowiązkowe. Zalicza się do nich między innymi: badania grupy krwi i rH, badanie przeciwciał odpornościowych, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie stężenia glukozy na czczo, VDRL, badanie w kierunku HIV i HCV, badanie ultrasonograficzne, badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie, czy badania KTG (wykonywane są one w różnych tygodniach ciąży). Istotne jest zatem, aby współpracować z gabinetem o długoletnim doświadczeniu i o pełnym, nowoczesnym wyposażeniu. Taki prowadzi w Kłodzku lekarz ginekolog Jerzy Staszyński, który wyróżnia się szeroką ofertą medyczną (m.in. leczenie niepłodności, cytologia, zabiegi ginekologiczne).

Aktywność życiowa kobiety ciężarnej

Ważną kwestią przy prowadzeniu ciąży, jest określenie wraz z pacjentką – na podstawie jej stanu zdrowia, stanu rozwoju płodu, a także sytuacji życiowej – jej aktywności dnia codziennego. Ginekolog musi wdrożyć odpowiednią opiekę, która uwzględni poinformowanie kobiety w ciąży o zaleceniach dotyczących ćwiczeń fizycznych, wykonywania pracy zawodowej, odbywaniu podróży, pożycia seksualnego, szczepień ciążowych, czy też diety. Szczególnie ważne jest to w przypadku ciąż wysokiego ryzyka, np. ciąż cukrzycowych. Dobry specjalista ginekologii poleci również kobiecie stosowanie odpowiedniej suplementacji, a także kosmetyków pielęgnacyjnych.

Eliminowanie objawów towarzyszących ciąży

Nowoczesna medycyna jest dzisiaj w stanie znacznie załagodzić nieprzyjemne objawy towarzyszące ciąży. Najczęściej są to metody naturalne zaliczane do postępowań aktywności życiowej bądź środki łagodzące niefarmakologiczne, a w przypadku znacznych dolegliwości kuracje lekowe. Wiele kobiet podczas przebiegu ciąży skarży się na nudności, ślinotok, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zgagę, zaparcia, obrzęki, żylaki odbytnicze, krwawienia, bóle pleców, objawy duszności, przebarwienia ciążowe skóry, czy też na częste oddawanie moczu oraz wzmożoną wydzielinę pochwową. Warto wiedzieć, że dobry ginekolog, który oferuje kompleksową pomoc medyczną w prowadzeniu ciąży i w położnictwie, zajmie się również eliminowaniem wszelkich nieprzyjemnych objawów towarzyszących ciąży. Istotne jest to również z puntu widzenia rozwoju płodu – niektóre symptomy mogą sygnalizować nieprawidłowości, które szybko należy zwalczać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz