Materiał Partnera

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Dom z ogrodem to marzenie wielu Polaków, lecz tylko nieliczni mają do dyspozycji  kawałek własnej ziemi, na którym w przyszłości stanie budynek. Zdecydowana większość inwestorów musi poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej działki budowlanej. Ofert jest sporo, co komplikuje wybór. Jaką parcelę kupić, aby w przyszłości nie żałować?

Jak duża powinna być działka?

Większość działek budowlanych wystawionych na sprzedaż ma wielkość między 700 a 1500 metrów kwadratowych. Oczywiście bez problemu znajdziemy również mniejsze i większe nieruchomości. Najważniejsze jest to, by na wybranej parceli możliwa była realizacja interesującego nas projektu domu. Można zaryzykować stwierdzenie, że ważniejszy od wielkości, jest kształt działki. Im bardziej będzie ona zbliżona do kwadratu, tym lepiej. Unikajmy parceli o nietypowym kształcie, gdyż ich zagospodarowanie może okazać się problematyczne. Pamiętajmy też, że utrzymanie dużej przestrzeni wiąże się z kosztami.

Jak sprawdzić działkę pod kątem prawnym?

Dobrze, by teren, na którym zlokalizowana jest działka, miał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Możemy w nim sprawdzić, jakie budynki mogą pojawić się w naszym sąsiedztwie w przyszłości. Uchroni nas to przed wybudowaniem domu obok np. kurzej fermy czy głośnego zakładu przemysłowego. Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. W tym celu musimy zapoznać się z księgą wieczystą. Dobrze też skontrolować, czy gmina wydała obecnemu właścicielowi gruntu dokument określający warunki zabudowy.

W proces zakupu działki budowlanej warto zaangażować doświadczonego agenta nieruchomości. Jak informuje pani Katarzyna Walczak, która od lat zajmuje się obrotem nieruchomościami, specjalista wyręczy klienta we wszystkich czynnościach związanych z ustaleniem stanu prawnego parceli. Pomoże też w przygotowaniu dokumentacji potrzebnej do zawarcia transakcji i dopilnuje, by interesy inwestora były chronione jak najlepiej. Współpraca z pośrednikiem jest wygodna i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Działka uzbrojona czy nie?

W sprzedaży są działki uzbrojone i nieuzbrojone. Te pierwsze charakteryzują się wyższą ceną, ale mają doprowadzone wszystkie niezbędne media: wodę, prąd, gaz i czasem- kanalizację. Działka bez mediów będzie tańsza, ale tylko pozornie. Budowa potrzebnych przyłączy to niemały koszt, który spadnie na inwestora. Należy również zwrócić uwagę, czy do działki prowadzi droga dojazdowa. Najlepiej, by była to droga należąca do gminy, ponieważ nie będziemy musieli martwić się o jej utrzymanie czy odśnieżanie.

Opracowanie:
Kraków, Adama Bochenka 16 lok. 46
tel. 791 757 322
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz