Materiał Partnera

Na co należy zwracać uwagę przy zmianie dostawcy energii elektrycznej?

Na co należy zwracać uwagę przy zmianie dostawcy energii elektrycznej?

Jak wiadomo, ceny energii elektrycznej wzrastają z każdym kolejnym rokiem, dlatego też wielu z nas zastanawia się nad tym, co należy zrobić, abyśmy te podwyżki odczuwali w jak najmniejszym stopniu. Idealnym rozwiązaniem wydaje się tu być opcja zmiany dostawcy energii elektrycznej, dlatego też sprawdzimy, o czym należy pamiętać, decydując się na ten bardzo korzystny dla nas krok.

Zapisy w umowach oraz regulaminie

Kiedy decydujemy się na zmianę dostawcy energii elektrycznej, pierwszym krokiem, jaki musimy zrobić w tym kontekście, jest dokładne przeczytanie zapisów w regulaminach a także umów u potencjalnych dostawców prądu, ponieważ tylko dzięki temu dowiemy się tego, ile tak naprawdę zapłacimy za energię elektryczną. Najważniejsze zapisy, które powinniśmy wziąć pod uwagę to:

  • Wysokość opłaty handlowej - Są to miesięczne koszty, które musimy ponosić za każdy punkt poboru energii (bez względu na wysokość rachunku za prąd).
  • Dodatkowe promocje i usługi - Wiele firm oferujących dostawę energii elektrycznej posiada w swojej ofercie różnego rodzaju dodatki, dlatego też warto sprawdzić, czy nie są one obowiązkowe przy podpisywaniu umowy z tym operatorem, co oczywiście może zwiększyć nasz finalny rachunek za prąd (ponieważ są to bardzo często opcje dodatkowo płatne).
  • Wcześniejsza rezygnacja - Jest to kolejny zapis z umowy, który może mieć wpływ na wysokość naszych opłat. Dotyczy to oczywiście naliczenia ewentualnych kar za wcześniejszą rezygnację z umowy z danym dostawcą energii elektrycznej.
  • Czas trwania umowy - Jest to ważny zapis, ponieważ dzięki temu wiemy, na ile lat mamy dostęp do prądu od danego dostawcy. Bardzo korzystne jest podpisywanie nieco krótszych umów, ponieważ ceny energii elektrycznej notują często różne tendencje spadkowe bądź wzrostowe

Warto wspomnieć w tym miejscu również o tym, że w momencie zmiany operatora energii elektrycznej nie musimy obawiać się na pewno tego, że przez jakiś czas nie będziemy mieli prądu, ponieważ każda nowo podpisana umowa wchodzi w życie bezpośrednio po wygaśnięciu poprzedniej.

Rodzaj taryfy

Kolejny bardzo ważny punkt przy wyborze dostawcy energii elektrycznej dotyczy rodzaju taryfy jaka nas interesuje i tutaj mamy wiele możliwości wyboru. Obecnie taryfy energii elektrycznej wyglądają w następujący sposób:

  • Taryfa G11 - Jest to rodzaj taryfy w której stawka za energie elektryczną jest niezmienna przez całą dobę.
  • Taryfa G12 - Jest to taryfa która dzieli się na dwie części, czyli nocną oraz dzienną.
  • Taryfa G12W - Ten rodzaj taryfy posiada opcję tańszej energii elektrycznej w weekendy.
  • Taryfa G11P - Dzięki tej taryfie możemy wykupić określoną ilość energii elektrycznej, która w końcu wyczerpuje się i musimy zakupić nową jej ilość.
  • Taryfa ze stałą ceną - Jest to opcja, dzięki której nie narażamy się na skoki cenowe energii elektrycznej i płacimy za nią stałą cenę zgodną z zapisami w umowie.

Kto może pomóc nam przy wyborze operatora energii elektrycznej?

Jak widać powyżej, jest wiele spraw, o które musimy zadbać przy wyborze dostawcy energii elektrycznej, dlatego też warto poprosić kogoś o pomoc. Jedną z firm, do której możemy się zgłosić w tej sprawie, jest Rafik-Pol, której pracownicy posiadają niezbędne doświadczenie oraz wiedzę, by skutecznie ocenić i pomóc nam wybrać odpowiedniego dostawcę energii elektrycznej w taki sposób, aby nasze rachunki za prąd były jak najniższe.

Opracowanie:
Sucha Beskidzka, Mickiewicza 22
tel. 530 030 603
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz