Materiał Partnera

Myśl eko-logicznie. Jak gospodarować odpadami?

Myśl eko-logicznie. Jak gospodarować odpadami?

Coraz więcej osób w codziennym życiu chce dbać o środowisko naturalne. Jeśli zależy nam na ekologii, powinniśmy przede wszystkim skupić się na generowanych przez nas odpadach. Co zrobić, żeby niepotrzebnie nie zaśmiecać planety?

Dlaczego warto segregować?

Korzyści płynących z mądrej i ekologicznej gospodarki odpadami jest bardzo wiele. Po pierwsze pozwala to na ograniczenie masy odpadów zanieczyszczających nasze środowisko. Jeśli myślimy o ekologii przy tak prozaicznej czynności, jak wyrzucanie śmieci, jest duża szansa, że zwiększymy swoją ogólną świadomość ekologiczną, co sprawi, że będziemy bardziej dbać o środowisko w codziennym życiu. Mądrze gospodarując odpadami, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych i pozwalamy na odzyskanie surowców wtórnych. Ekologia jest też dobra dla naszego portfela – w większości polskich miast za wywóz posegregowanych odpadów zapłacimy mniej niż za odbiór odpadów zmieszanych.

Od czego zacząć?

Jeśli chcemy rozpocząć segregowanie odpadów we własnym domu, potrzebować będziemy kilku pojemników na śmieci. Najlepiej, jeśli pojemniki będą w różnych kolorach. Możemy też napisać na nich do składowania jakich odpadów są przeznaczone – dzięki temu łatwiej będzie nam uniknąć pomyłek. W sklepach można kupić gotowe zestawy pojemników do segregowania śmieci. Ich zaletą jest wygodny kształt, pozwalający zmieścić wszystko w jednej, niedużej szafce. Bez takich gotowych pojemników też możemy sobie poradzić – ważne tylko, żeby pamiętać, gdzie trzymamy poszczególne odpady, by odruchowo nie wrzucać wszystkiego do jednego kosza. Podobnie sprawa wygląda w przedsiębiorstwach – jeśli chcemy ekologicznie gospodarować odpadami, najpierw musimy zbudować w sobie świadomość tego, jak mocno wpłynie to na środowisko. Warto też policzyć koszty związane z wywozem odpadów – segregacja zwykle się opłaca. Jeśli mamy już gotowy plan, powinniśmy zapewnić sobie narzędzia pozwalające wprowadzić w życie przyjęte przez nas ekologiczne założenia.

Ekologiczni profesjonaliści

To, że sami będziemy segregować odpady, nie wystarczy. Ważne jest też, kto i gdzie je wywiezie. Firmy, którym zależy na ekologicznej polityce odpadami, powinny zapoznać się z ofertą przedsiębiorstwa Ekobud, które zajmuje się odbiorem odpadów niebezpiecznych i surowców wtórnych oraz zapewnia pojemniki i kontenery potrzebne do segregacji opadów. Firma świadczy też usługi doradcze związane z ekologiczną gospodarką odpadami. To przedsiębiorstwo, które wciąż się rozwija, starając się spełnić aktualne oczekiwania klientów. W ramach współpracy z firmami przygotowuje dla nich opracowania wniosków o uzyskanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów, prowadzi w ich imieniu ewidencję odpadów, doradza w sprawie niebezpiecznych odpadów i przygotowuje instrukcje dotyczące gospodarowania odpadami w sposób, który ograniczy koszt ich wywozu.

Opracowanie:
Kutno, Sklęczkowska 18
tel. 24 254 87 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz