Materiał Partnera

Muzeum w Czarnej Górnej – pełnia dziedzictwa Bieszczadów

Muzeum w Czarnej Górnej – pełnia dziedzictwa Bieszczadów

Bieszczady to niezwykły region. Piękne otoczenie, bogata historia i kultura. Warto tam choć raz pojechać – miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej. Prowadzone przez pasjonatów i choć niewielkie, zgromadzono w nim ogromną ilość reliktów dokumentujących codzienne życie mieszkańców, jakie wiedli w tym miejscu jeszcze sto lat temu.

Wystawa muzealna

Na niewielkiej przestrzeni, którą zajmuje muzeum w Czarnej Górnej, znalazło się miejsce dla ponad trzech tysięcy eksponatów. Wśród nic znaleźć można narzędzia wykorzystywane w rolnictwie i przedmioty wykorzystywane do pracy w gospodarstwie, butelki, guziki i krzyże. Osobną grupę stanowią pamiątki wojskowe oraz wojenne z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej – topory, bagnety, nieśmiertelniki i wiele innych. Ciekawą atrakcją będą zebrane dokumenty, które odwiedzający mogą czytać na wystawie.

Większość eksponatów pochodzi z XIX oraz XX wieku, ale właścicielom, LeAnn i Rafałowi Dudka, udało się także zgromadzić przedmioty z odleglejszych okresów w historii.

Rodzinna atmosfera

Właściciele serdecznie witają każdego odwiedzającego. Widać, że Muzeum Historii Bieszczad jest ich pasją i prowadzą je z miłością do regionu oraz dziedzictwa, jakie ze sobą niesie to miejsce.

Przy muzeum prowadzona jest restauracja i kawiarnia idealna na chwilę odpoczynku. Rodziny z dziećmi na pewno z chęcią skorzystają z ogródka. Serwowane są tam pyszne domowe wypieki oraz świeżo wyciskane soki.

W lokalu mile widziane są zwierzęta, co będzie atrakcyjne dla każdego, kto podróżuje ze swoim pupilem.

Pamiątki i warsztaty rękodzieła

Muzeum ciężko pracuje na rzecz promowania Bieszczadów poprzez prowadzenie sprzedaży pamiątek, wśród których znajdziemy ręcznie wykonany haft karpacki, także ręcznie wykonane przedmioty ceramiczne oraz książki dotyczące Bieszczadów. Sprzedawany jest tu również miód z własnej pasieki.

Do sfery działalności muzeum należą też warsztaty rękodzielnicze kierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Wziąć w nich udział mogą także grupy zorganizowane takie jak szkoły czy przedszkola. Prowadzone są również warsztaty kulinarne.

To idealne miejsce, by zbliżyć się do historii tak pięknego miejsca, jakim są Bieszczady i bogatej historii, która jest tu na każdym kroku obecna. Możliwość spróbowania swoich sił w lokalnym rękodziele pozwoli jeszcze bliżej poznać nam dusze tego regionu, co pozostawi nam piękne wspomnienia na resztę życia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz