Materiał Partnera

Mundury historyczne. Gdzie i kiedy znajdują zastosowanie?

Mundury historyczne. Gdzie i kiedy znajdują zastosowanie?

Mundur to jeden z najważniejszych elementów żołnierzy, policjantów oraz członków innych formacji – nie tylko zbrojnych i porządkowych. Z jednej strony pełnią one funkcję praktyczną, ułatwiają sprawne pełnienie służby, z drugiej – są swego rodzaju znakiem rozpoznawczy, co odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu sytuacjach. Na przestrzeni lat różne mundury zmieniają swój wygląd, jednak historyczne wzory wcale nie wychodzą całkowicie z użycia.

Produkcja filmowa i teatralna

Mundury historyczne, czyli ubiory zorganizowanych formacji wojskowych i innych znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży filmowej oraz teatralnej. Polska kinematografia w ostatnich latach jest bardzo nastawiona na produkcje historyczne, szczególnie te opowiadające o czasach II Wojny Światowej. Stąd też duże zapotrzebowanie na stroje zgodne z minionymi czasami – dotyczy to również mundurów żołnierzy, które stanowią niezwykle istotny rekwizyt na planie. Podobnie sytuacja wygląda na deskach teatrów. Mundury historyczne mogą być również wykorzystywane w innych projektach kulturowych, np. w produkcji reklam, teledysków bądź na planach fotograficznych.

Rekonstrukcje historyczne

Duże zapotrzebowanie na mundury historyczne powstaje przy okazji tak zwanych rekonstrukcji:

- Rekonstrukcjami nazywamy różnego rodzaju eventy, których celem jest odtworzenie przebiegu ważnych wydarzeń z przeszłości – mówi przedstawiciel firmy Hero Collection, specjalizującej się w produkcji szerokiej gamy umundurowania – Zazwyczaj wydarzenia te to bitwy, dzięki czemu widzowie mają okazję na własne oczy zobaczyć jak przebiegają działania wojenne i jak prezentowali się żołnierze należący do formacji wojskowych w przeszłości.

Rekonstrukcje historyczne to nabierający na znaczeniu sposób edukacji historycznej oraz promocji kultury. Każdego roku wydarzenia te przyciągają coraz większe ilości widzów i nabierają coraz większego rozmachu.

Defilady

Innymi istotnymi wydarzeniami, w których wykorzystuje się mundury historyczne, są defilady organizowane z okazji ważnych uroczystości państwowych – między innymi Święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia. W tym czasie ulicami dużych miast przechodzi parada żołnierzy, prezentujących zarówno współczesne wyposażenie wojska, jak i wyposażenie dawne, nie będące już w użytku

Zbiory muzealne

Jak zostało wspomniane, umundurowanie to istotny element wyposażenia wojskowego, dlatego też stanowią one cenny artefakt przeszłości kraju. Historyczne mundury znajdziemy w zbiorach mniejszych i większych muzeów na terenie właściwie całego kraju. Nie wszystkie z nich to oryginalne ubiory, pochodzące z epoki – niektóre wykonywane są współcześnie, jednak zgodnie z dawnym wzornictwem.   

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz