Materiał Partnera

Możliwości wykorzystania pił tarczowych

Możliwości wykorzystania pił tarczowych

Niektóre narzędzia przydają się zarówno w przydomowych warsztatach, jak i na placach budowy czy w różnego rodzaju firmach. Dotyczy to zwłaszcza akcesoriów służących do przecinania rozmaitych tworzyw. Można do nich z całą pewnością zaliczyć od lat niezastąpioną piłę tarczową, bez której nie obejdzie się żaden fachowiec ani majsterkowicz. Do czego może ona zostać wykorzystana?

Piła tarczowa – charakterystyka

Piła tarczowa to narzędzie w kształcie cienkiego dysku z bardzo ostrymi krawędziami. To właśnie one mają wpływ na to, że jest ona tak efektywna podczas cięcia wielu rodzajów tworzyw.

Piły tarczowe to elementy robocze innych narzędzi. Mogą być montowane do pilarek ręcznych oraz stołowych. Tym, co odróżnia od siebie ich poszczególne modele, jest kształt oraz rozmiar ich zębów. Zęby te charakteryzuje się kilkoma parametrami. Mają one inną średnicę, szerokość oraz kąt natarcia. Różna może być także odległość między nimi.

Dlatego też wyróżnia się piły tarczowe z tarczą uniwersalną, specjalistyczną, widiową. Jak nietrudno się domyślić są one dedykowane do pracy z innego typu tworzywami. Dlatego przed wyborem piły warto zastanowić się, do czego będzie ona wykorzystywana.

Piła tarczowa to jedno z narzędzi, które powinno znaleźć się w zestawie każdego majsterkowicza. Umożliwia ona wykonywanie remontów czy samodzielną produkcję mebli. Oprócz tego sprzęt tego typu jest często wykorzystywany przez profesjonalistów. Zazwyczaj dysponują oni kilkoma rodzajami pił, aby móc pracować z rozmaitymi materiałami” – mówi ekspert z Firmy Produkcyjno Usługowo Handlowej GAMA.

Do jakich prac są wykorzystywane piły tarczowe?

Piły tarczowe są kojarzone głównie z cięciem elementów wykonanych z drewna. Jednak dzięki temu, że ich poszczególne modele różnią się od siebie specyfiką zębów, mają one o wiele szersze zastosowanie.

Doskonale radzą sobie zarówno z miękkim, jak i z bardzo twardym drewnem. Można przy ich pomocy przecinać drewniane deski warstwowe, a nawet płyty fornirowane oraz wiórowe. Bez najmniejszych problemów mogą ciąć także płyty laminowane czy też gipsowo-cementowe. Niekiedy są używane do pracy z tworzywami sztucznymi, sklejkami oraz gazobetonem.

Potrafią sobie również poradzić ze zdecydowanie twardszymi materiałami, takimi jak stal. Niektóre ich modele są stworzone z myślą o cięciu wytrzymałej stali budowlanej czy nierdzewnej. Mogą także zostać wykorzystane podczas obróbki aluminium i metali lekkich.

Ze względu na ich szeroki wachlarz zastosowań są niezbędnymi akcesoriami do pracy w firmach zajmujących się produkcją mebli, w zakładach budowlanych, ale mogą przydać się także w każdym gospodarstwie domowym.

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz