Materiał Partnera

Mózgowe porażenie dziecięce i rehabilitacja

Mózgowe porażenie dziecięce i rehabilitacja

Niepełnosprawność dzieci jest czymś okropnie niesprawiedliwym. Kiedy w rodzinie pojawia się pociecha, u której stwierdzono mózgowe porażenie dziecięce rodzice zadają sobie pytanie, jak mają poradzić sobie w tej sytuacji. Problemy związane z dziecięcym porażeniem mózgowym mają wiele odmian, jednak jest jeden wspólny czynnik, którym jest zaburzenie układu ruchu. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja pacjentów cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce?

Czym jest mózgowe porażenie dziecięce?

Mózgowe porażenie dziecięce jest określeniem opisującym bardzo wiele różnych schorzeń. Jednak wszystkie te choroby charakteryzują się cechą wspólną, którą jest problem z poruszaniem się. Trudności te mogą mieć różny charakter i stopień nasilenia. Niektórzy pacjenci będą mieć problemy z chodzeniem, a wada ta będzie wymagała noszenia specjalnie dopasowanego obuwia, u innych mogą pojawić się trudności z precyzyjnym poruszaniem jedną z kończyn, a kolejni mogą wymagać posługiwania się specjalistycznym sprzętem zastępującym chodzenie.

Diagnoza, jaką jest mózgowe porażenie dziecięce nie musi być wyrokiem, bowiem choroba ta występuje w wielu różnych stopniach nasilenia. Wielu pacjentów cierpiących na to schorzenie jest prawie samodzielnych, inni jednak wymagają stałej opieki i pomocy nawet w najprostszych czynnościach.

Przyczyną wystąpienia tego schorzenia w każdej jego postaci jest uszkodzenie tkanki mózgowej na etapie jej wczesnego rozwoju. Dzieje się to najczęściej przed narodzinami dziecka lub w trakcie porodu, bądź chwilę po nim. Wada ta może powstać z wielu przyczyn, którymi są niedotlenienie, niedokrwienie lub pojawienie się infekcji, a także różnego rodzaju wady wrodzone. Mózgowe porażenie dziecięce jest jednak schorzeniem niepostępującym.

Rehabilitacja pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym

Powstałe zmiany wynikające z mózgowego porażenia dziecięcego są nieodwracalne, jednak podjęcie na wczesnym etapie odpowiedniej rehabilitacji może przyczynić się do przejęcia przez pozostałe zdrowe tkanki oraz narządy funkcji tych uszkodzonych. Ważne jest jednak, aby sama terapia została rozpoczęta jak najszybciej, ponieważ pozwoli to na osiągnięcie najlepszych efektów.

Obecnie jednak nie wymyślono leków na to schorzenie. Najefektywniejszym sposobem na leczenie mózgowego porażenia dziecięcego jest właśnie odpowiednia rehabilitacja lecznicza. Rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym odbywa się przy pomocy specjalistycznego sprzętu ortopedycznego. Taką pomoc oferuje np. stowarzyszenie Krok Dalej. W celu uzyskania jak największej skuteczności ważny jest systematyczny udział w zajęciach. Sama forma terapii powinna być dostosowana do wieku i możliwości pacjenta, a wszelkie efekty rehabilitacji powinny być na bieżąco monitorowane i dostosowywane do możliwości dziecka.

W przypadku pojawienia się w rodzinie dziecka, u którego zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce najważniejsze jest rozpoczęcie terapii na jak najwcześniejszym etapie. Tego typu pomoc dla dzieci niepełnosprawnych jest o tyle istotna, ponieważ pozwoli na wyćwiczenie i przekazanie innym narządom zadań i funkcji narządów uszkodzonych, co zdecydowanie zwiększy sprawność fizyczną pacjenta.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz