Artykuł sponsorowany

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne

Mosty są to protetyczne stałe uzupełnienia, odtwarzające braki częściowe, między-zębowe (jeden lub więcej utraconych zębów). Przenoszą siły w fizjologiczny sposób ozębnowo. Nie mają płyty na dziąśle.

Składają się z przęsła w kształcie utraconego zęba oraz z elementów łączących je z filarami np. koron nakładów itp. W zależności od rozmieszczenie filarów w stosunku do przęsła wyróżniamy mosty dwubrzeżne i jednobrzeżne. Mosty są najczęściej wykonywane z metalu, ceramiki lub są złożone: metalowo-porcelanowe, ceramiczno-ceramiczne, kompozytowe wzmacniane włóknami szklanymi.

Wskazaniem do zastosowania mostów są braki międzyzębowe.

Warunkami wykonania klasycznych mostów wg Galasińskiej są:

  1. dostateczna liczba filarów
  2. pomyślne rozmieszczenie filarów
  3. dobre ukształtowanie anatomiczne filarów
  4. równoległość długich osi zębów filarowych
  5. dobre umocowanie filarów w zębodołach

Mosty są przeciwskazane  gdy luka po utraconych zębach zbyt rozległa, brak filarów oskrzydlających lukę, występuje znaczne nachylenie wzajemne długich osi filarów, filary  są rozchwiane  lub występują w nich zmiany okołowierzchołkowe. Nie powinno się wykonać mostów przy znacznym zaniku wyrostka zębodołowego i w sytuacji gdy występuje mało miejsca w zwarciu. Nie wykonuje się mostów u dzieci i młodocianych, u pacjentów u których nie ma dostatecznej higieny jamy ustnej.

Zaletami mostów są: zacementowanie na stałe w jamie ustnej, mała objętość uzupełnienia, przenoszenie sił żucia fizjologicznie poprzez ozębną -dobra wydolność żucia, dobra estetyka, efekt szynujący zęby, łatwa adaptacja pacjentów do tych uzupełnień.

Wadami tych uzupełnień jest konieczność opracowania zębów filarowych i trudniejsza higiena. Pacjent powinien stosować: szczoteczki międzyzębowe, nitki Superfloss, irygatory i płukanki odkażające.

Mosty i inne uzupełnienia protetyczne możecie państwo wykonać w gabinecie Pani Profesor Beaty Dejak.

Profesor Beata Dejak prowadzi gabinet stomatologiczny od 1988 roku. Zajmuje się leczeniem protetycznym trudnych pacjentów. Ma ponad 30 letnie doświadczenie kliniczne, specjalizacje z protetyki stomatologicznej i stomatologii ogólnej. Wykonuje uzupełnienia protetyczne stałe- korony, licówki, mosty, wkłady koronowo-korzeniwe, nakłady oraz ruchome- protezy całkowite, szkieletowe, częściowe, overdentures, tymczasowe. Zajmuje się leczeniem estetycznym i podniesieniem zwarcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz