Materiał Partnera

Montaż wykładziny krok po kroku

Montaż wykładziny krok po kroku

Wykładziny dywanowe są coraz częściej stosowanym elementem wykończeniowych podłóg i to nie tylko w pomieszczeniach biurowych oraz w budynkach użyteczności publicznej, ale także w prywatnych domach i mieszkaniach. O popularności wykładzin dywanowych decydują przede wszystkim bardzo duża funkcjonalność oraz łatwość ich montażu. Czynność tę możemy nawet wykonać sami, konieczne jest jednak do tego odpowiednie przygotowanie. W naszym artykule dokładnie opiszemy, w jaki sposób należy układać wykładzinę dywanową.

Kiedy warto ułożyć wykładzinę dywanową samemu

Zanim dokładnie opiszemy, na czym polega montaż wykładziny dywanowej, najpierw słowem wstępu wyjaśnimy, kiedy warto jest wykonać taką czynność samemu. Na pewno bowiem nie jest to zalecane zawsze. Samodzielne ułożenie wykładziny możemy wykonać przede wszystkim we własnym domu i mieszkaniu, zwłaszcza jeżeli zdecydowaliśmy się na jej zastosowanie w niewielkiej ilości pomieszczeń i co równie istotne, o niewielkiej powierzchni, ale o tym więcej napiszemy później. Jeżeli posiadamy wielki dom lub kupiliśmy wykładzinę do prowadzonego biura, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego zadania specjalistom.

Niektóre sklepy, takie jak np. salon sprzedazy dywanów i wykładzin Kamix w Tychach, które specjalizują się w sprzedaży wykładzin, oferują także jednocześnie usługi ich montażu. To bardzo dobra opcja, jeżeli kupujemy bardzo dużo wykładziny lub jeżeli po prostu nie czujemy się sami na siłach, żeby podołać takiemu zadaniu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne jej ułożenie, poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek.

Zadbaj o odpowiednia ilość wykładziny i niezbędne narzędzia

Zanim zaczniemy montaż wykładziny dywanowej, musimy najpierw się upewnić, czy na pewno mamy wszystkie niezbędne elementy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwą ilość wykładziny. W tym celu powinniśmy dokładnie zmierzyć całe pomieszczenie, jego szerokość, długość oraz wielkość wszystkich znajdujących się w nim wnęk. Kupując wykładzinę, warto jest do zmierzonych wymiarów dodać po około 10-15 cm zapasu. Jeżeli będziemy mieli taką możliwość, to warto jest kupić wykładzinę, która będzie miała zbliżoną szerokość jak pomieszczenie. Dużą trudność przy układaniu może bowiem sprawić łączenie na środku podłogi ich części, zwłaszcza jeżeli wybierzemy wykładzinę z jakimiś wzorami.

Musimy także zadbać o kilka niezbędnych narzędzi. Na pewno będziemy potrzebowali noża do cięcia wykładzin oraz stalową linijkę lub szynę, która pomoże nam w przycinaniu wykładziny. Przydatny będzie także przecinak służący do docinania wykładziny przy ścianach czy cokołach, ręczny walec do gładzenia powierzchni. No i oczywiście specjalny klej do wykładzin lub taśmę dwustronnie klejąca.

Sprawdź podłoże podłogi

Zanim przystąpimy do pracy, musimy jeszcze dobrze przygotować podłoże, na którym będziemy układać naszą wykładzinę dywanową. Musi być ono idealnie suche i czyste, nie może być na nim także żadnego pyłu. Wylewka betonowa powinna zostać zagruntowana,aby uniknąć pylenia. Oprócz tego powinno być proste i w miarę gładkie. Jeżeli podłoże nie jest idealnie proste i znajdują się w nim jakiś wyrwy, przed ułożeniem wykładziny powinniśmy je zaszpachlować lub zalać wylewką samopoziomującą.

Oczywiście przed przystąpieniem do pracy, musimy także wynieść z pomieszczenia wszystkie meble oraz inne znajdujące się na podłodze przedmioty i urządzenia oraz dokładnie wyczyścić całą podłogę. Nie mogą się na niej znajdować żadne paprochy czy okruchy, ponieważ po ułożeniu na nich wykładziny będą się one wybrzuszały, a w przypadku twardszych elementów, mogą nawet powodować powstawanie dziur.

Układanie wykładziny na taśmie dwustronnej lub na kleju

W przypadku układania wykładziny na taśmie dwustronnie klejącej, na początku tworzy się na powierzchni z taśmy kratkę na podłożu. Po stworzeniu takiej siatki na całej powierzchni można przystąpić do równomiernego rozłożenia wykładziny, a następnie do jej wygładzenia, tak, aby na pewno w każdym miejscu „złapała” taśmę. Ważne jest to, aby jeszcze przed ułożeniem kratki dobrze dopasować wykładzinę do rozmiaru pomieszczenia, tak aby nie trzeba jej było później dodatkowo ciąć.

W przypadku układania wykładziny na kleju najpierw trzeba ułożyć wykładzinę na całą długość i szerokość pomieszczenia. Następnie odgina się połowę wykładziny, a na powierzchnię podłogi rozprowadza się klej. Po jego ułożeniu odgina się zwiniętą wcześniej połowę i dokładnie dociska do kleju przy użyciu dłoni lub walca. Następnie czynność te powtarza się z drugą połową wykładziny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz