Materiał Partnera

Montaż paneli podłogowych krok po kroku

Montaż paneli podłogowych krok po kroku

Panele podłogowe to tańsza i bardziej praktyczna alternatywa dla parkietu. Obecnie wybór ich wzorów i parametrów technicznych jest ogromny i nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera właśnie te produkty. Można ułożyć panele samodzielnie, jednak wielu osobom ten proces może się wydawać skomplikowany. Czy jest tak rzeczywiście? Podpowiadamy, jak wygląda układanie paneli krok po kroku. 

Od czego zacząć układanie paneli?

Jeszcze przed samym układaniem warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba uwzględnić to, że panele można umieszczać tylko w pomieszczeniach, które nie są narażone na długotrwałe zawilgocenie. W innym przypadku cały wysiłek pójdzie na marne.

Panele podłogowe dobiera się do konkretnego wnętrza pod kątem odporności powłoki na ścieranie. W tym celu należy sugerować się klasą użytkowania, która wynosi od AC3 do AC5.

Jak podpowiada ekspert ze śląskiej firmy Grupa-K:Na początek warto sprawdzić poziom podłogi. Dopuszcza się nierówności do 3-4 mm na jednym metrze. Jeśli jednak wartość przekracza podany zakres, podłoże trzeba wyrównać, na przykład wylewką.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Na podłożu musisz rozłożyć folię paroizolacyjną, która zabezpieczy panele przed wilgocią. Na niej umieszcza się natomiast podkład, który zniweluje wszelkie nierówności podłoża, będzie izolować termicznie i wygłuszy kroki.

Jakie narzędzia i akcesoria się wykorzystuje?

Do układania paneli potrzebne będą:

  • młotek i drewniany klocek (w wersji mniej profesjonalnej) lub dobijak (w opcji profesjonalnej),
  • gumowy młotek,
  • otwornica,
  • wyrzynarka,
  • kątownik,
  • kliny.

Gumowym młotkiem można poprawić ułożenie paneli. Z kolei kątownikiem sprawdzisz, czy linia wytyczona przez kolejny element nie tworzy niepożądanego trapezowego wzoru. To narzędzie ułatwia również rysowanie linii cięcia paneli. Kliny zapewnią odstęp między panelami a ścianą.

Etapy układania paneli

Zacznij od zmierzenia pomieszczenia. Przy jego nietypowym kształcie, należy zwiększyć ilość kupowanego materiału o 5–10% w stosunku do faktycznej powierzchni podłogi. Część docinanych paneli będzie bowiem odpadem.

Układanie paneli podłogowych należy rozpocząć w rogu danego pokoju (nigdy od środka!). Najpierw należy rozłożyć pierwszy rząd – na tej podstawie będziesz już wiedzieć, gdzie należy dociąć kolejne panele. Przy skracaniu należy kierować się zasadą, by nie ucinać bardziej niż do długości 40 cm.  Odcięty fragment panelu umieszcza się w kolejnym rzędzie jako pierwszy.

W przypadku natrafienia na narożnik lub inne problematyczne elementy wyposażenia stałego (np. grzejniki), należy wywiercić otwory otwornicą, a wyrzynarką wycina się brakujące fragmenty panelu między ścianą a elementem.

Mocowanie listew przypodłogowych

Gdy już ułożysz podłogę, musisz również zamontować obramowanie w postaci listew przypodłogowych. Te elementy przykryją m.in. szczeliny dylatacyjne. W takich listwach można również ukryć przewody elektryczne.

Trzeba pamiętać o tym, że montuje się je do ściany, a nie do podłogi. Istnieją różne systemy montowania listew przypodłogowych. W tym zakresie trzeba zapoznać się z instrukcją montażu dostarczoną przez producenta.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz