Materiał Partnera

Montaż okien krok po kroku

Montaż okien krok po kroku

Poprawny montaż okien jest niezbędny do tego, aby spełniały one swoje podstawowe funkcje – chroniły przed chłodem i wilgocią, a także stanowiły przeszkodę dla uciekającego ciepła. Nawet niewielki błąd może w tym przypadku oznaczać szereg problemów ze szczelnością, a nawet z otwieraniem okiennic. Dlatego też zdecydowana większość osób decyduje się na usługi profesjonalistów. W jaki sposób montuje się okna?

Jak wybrać odpowiednie okna?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – należy dokładnie wymierzyć otwory okienne, a następnie zamówić okna o odpowiednich wymiarach. W tym momencie trzeba jednak pamiętać o tak zwanym luzie dylatacyjnym, czyli pozostawieniu pustej szczeliny. Duże okna wymagają odpowiednio większej dylatacji.

Montaż okien

Przed przystąpieniem do właściwej części montażu okien trzeba przygotować otwory, w których mają się one znaleźć. Należy zadbać o to, aby szczelina taka miała jednakową szerokość na całej długości ościeżnicy. Nie można zapomnieć o jej wyczyszczeniu oraz usunięciu pyły będącego efektem wcześniejszych prac.

Zasadniczym etapem montażu okien jest obsadzenie ościeżnicy w otworze okiennym. Następnie konieczne jest jej precyzyjne wypionowanie oraz wypoziomowanie. Ościeżnica musi być ustabilizowana poprzez zastosowanie klinów. Jednak kiedy montowane są szersze okiennice, trzeba użyć w tym celu także rozpórki. Po wykonaniu tych czynności przychodzi czas na mocowanie okien. Można do tego wykorzystać dyble lub kotwy.

W jaki sposób uszczelnia się okna?

Kiedy okna są już zamontowane w otworze można przystąpić do ich uszczelniania.

„Uszczelnianie okien jest kluczowym etapem prac. Musi być przeprowadzone niezwykle starannie i skrupulatnie, a także z zastosowaniem z zewnątrz izolacji paroprzepuszczalnej. Tylko wtedy można spodziewać się, że wilgoć będzie miała możliwość odparowania, a w pomieszczeniach będą panowały optymalne warunki termiczne” – mówi specjalista z firmy Oktom z Warszawy.

Od wewnątrz należy natomiast zastosować izolację paroszczelną. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie taśm trzyfunkcyjnych. Charakteryzują się one dobrymi parametrami, jeżeli chodzi izolację termiczną oraz paroizolację.

Estetyka wykończenia okien

Po montażu okien należy odczekać pewien czas, aby pianka mogła całkowicie zastygnąć. Gdy już to nastąpi, można zająć się maskowaniem mało estetycznie prezentujących się spoin. Efekt taki osiąga się poprzez ich zatynkowanie, zamalowanie lub zasłonięcie płytą kartonowo-gipsową. Tak wykończone ościeżnice i otwory okienne są gotowe do tego, by założyć w nich, a następnie wyregulować skrzydła.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz