Artykuł sponsorowany

Montaż kaloryferów w domu - na co zwrócić uwagę?

Montaż kaloryferów w domu - na co zwrócić uwagę?

Montaż kaloryferów wynika przede wszystkim z potrzeby ogrzania pomieszczeń. Coraz częściej zwraca się również uwagę na ich wygląd. Jednak choć design jest ważny, nie należy zapominać o kluczowych parametrach tego elementu wyposażenia - rozstawie, mocy i materiale wykonania. Aby mieć pewność, że kaloryfery nie tylko zostały odpowiednio dobrane, ale i prawidłowo zamontowane warto skorzystać z usług hydraulicznych profesjonalnej firmy.

Żeliwne czy aluminiowe - oto jest pytanie!

Jeszcze dekadę temu większość właścicieli domów i mieszkań tzw. starego budownictwa pozbywali się żeliwnych kaloryferów, traktując je jako relikt przeszłości. Obecnie tego typu grzejniki są znowu modne.

Dla jednych najważniejszy jest ich design, dla innych natomiast liczą się względy praktyczne. Takie kaloryfery są znacznie bardziej wydajne niż te produkowane z aluminium. Wymagają co prawda więcej czasu, by się nagrzać, ale i dłużej utrzymują ciepło, co jest zasługą zarówno materiału, z którego są wykonane, jak i pojemności wodnej. Dzięki temu można zapewnić ciepło w domu bez znaczącego wzrostu rachunków.

Niestety ze względu na wagę mogą być one montowane tylko na solidnych ścianach z cegły lub betonu. W każdym innym przypadku będzie to niewykonalne z przyczyn konstrukcyjnych.

Trzeba mieć również na uwadze, że w kaloryferach żeliwnych z czasem gromadzą się w zanieczyszczenia, które należy wypłukać.

Grzejniki aluminiowe nagrzewają się znaczne szybciej. Jest to szczególnie ważna cecha, gdy po dłużej nieobecności w domu chce się jak najszybciej zapewnić w pomieszczeniach ciepło. Niestety równie szybko się wychładzają, co sprawia, że w sezonie grzewczym muszą być niemal stale odkręcone.

Jest to obecnie najpopularniejszy typ kaloryferów wybieranych do domów i mieszkań. Przyczyną tego jest również ich mała waga. To sprawia, że bez obaw mogą zostać zamontowane zarówno na ścianie ceglanej, betonowej, jak i z płyt karton-gipsowych.

Decydując się na montaż kaloryferów żeliwnych lub aluminiowych, należy pamiętać, by nie łączyć tych dwóch typów ze sobą. Gromadzące się bowiem w żeliwnych kaloryferach zanieczyszczenia mogłyby się przedostać do tych wykonanych z aluminium.

Moc i rozstaw grzejnika - nie zapomnij o tych parametrach!

Jak wyjaśnia specjalista z gdyńskiej firmy Mo-Ja - wybierając kaloryfery do nowo powstałych budynków, zwykle nie trzeba martwić się o to, czy dany model będzie posiadał przyłącza odpowiednie do rur. Niestety podczas wymiany grzejników w starszych domach i mieszkaniach koniecznie trzeba to wcześniej zweryfikować. Najlepiej poprosić o poradę firmę świadczącą usługi hydrauliczne, która będzie montować urządzenia. W przypadku nietrafionego zakupu konieczne będzie wyposażenie instalacji w dodatkowe przejściówki, co generuje dodatkowe koszty.

Niezwykle istotnym parametrem kaloryfera jest jego moc. To bowiem od niej zależy, czy w pomieszczeniu będzie ciepło, wraz z nadejściem pierwszych jesiennych chłodów. Lepszy więc będzie mały grzejnik z dobraną do pomieszczenia mocą niż duży o mocy zbyt niskiej. W przypadku pokojów dziennych i kuchni zapotrzebowanie cieplne wynosi 100 -120 W/m2, natomiast w łazience 100 -150 W/m2. Wartości te przyjęte są jednak dla budynków izolowanych nowego budownictwa. Jeśli dom czy mieszkanie nie jest ocieplone, oczekiwana moc kaloryfera może wynosić nawet 120–200 W/m2. Inne parametry należy również przyjąć dla domów pasywnych (15 kWh/W/m2) i energooszczędnych (20-60 kWh/W/m2).
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz