Artykuł sponsorowany

Montaż instalacji elektrycznych – najczęściej popełniane błędy

Montaż instalacji elektrycznych – najczęściej popełniane błędy

Dobrze poprowadzona instalacja elektryczna pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców i komfort użytkowania. Niestety wciąż wiele osób, z uwagi na chęć zaoszczędzenia pieniędzy, popełnia wiele kluczowych błędów, które mają przykre konsekwencje w przyszłości. Sprawdź w artykule, czego należy bezwzględnie unikać i wyeliminuj ryzyko awarii, pożaru i innych negatywnych skutków.

Brak logiki

Jednym z kluczowych błędów podczas montażu instalacji elektrycznej jest brak logiki w rozprowadzaniu kabli. Najczęściej z uwagi na chęć zaoszczędzenia materiału lub z braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, poszczególne przewody montowane są po skosie. Takie działania utrudnią późniejszą modernizację, nie wspominając o ryzyku przypadkowego przewiercenia, np. podczas wieszania ściennych dekoracji. Infrastruktura kablowa powinna być więc poprowadzona w pionie lub w poziomie, z zachowaniem odpowiednich odległości od okien i drzwi oraz rur kanalizacyjnych czy gazowych, co oczywiście uwzględni doświadczony elektryk.

Niedobór gniazd

Brak odpowiedniej ilości gniazdek to zmora wielu inwestorów. Problem ten jest szczególnie kłopotliwy w przypadku kuchni, ponieważ to właśnie tam najwięcej sprzętów jest montowanych na stałe. Chociażby z tego względu warto skorzystać z kompleksowych usług w zakresie instalacji elektrycznych już na etapie planowania. Profesjonalne firmy, jak np. Mb Automatic Michał Brzęczek, podpowiedzą, jaka jest minimalna ilość gniazd w przypadku konkretnych pomieszczeń.

Rozdzielnica nieodpowiadająca na wymagania instalacji

Każda instalacja elektryczna wymaga zamontowania rozdzielnicy. Jej wielkość powinna być adekwatna do stopnia rozbudowania domowej instalacji. Dobór aparatury najlepiej więc zlecić elektrykowi, bowiem osoba niedoświadczona łatwo popełni błąd. Niezwykle ważne jest także skonfigurowanie jej zgodnie z wymaganymi zabezpieczeniami przeciwporażeniowymi czy chroniącymi przed przepięciami. Z takim zadaniem może poradzić sobie wyłącznie elektryk przemysłowy, posiadający specjalistyczną wiedzę i uprawnienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz