Artykuł sponsorowany

Montaż fotowoltaiki w bloku - czy to możliwe?

Montaż fotowoltaiki w bloku - czy to możliwe?

Instalacje fotowoltaiczne zdobyły ogromną popularność, jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Dzięki znacznemu dofinansowaniu z kolejnych edycji programu „Mój Prąd” oraz uldze termomodernizacyjnej liczba montowanych paneli systematycznie wzrasta. Nic dziwnego, że taką możliwością interesują się osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych. W takim przypadku sytuacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana.

Dlaczego warto korzystać z fotowoltaiki?

Korzyści płynące z fotowoltaiki są znaczne, zarówno w skali pojedynczego gospodarstwa domowego, jak i najbliższej okolicy. Osoba, która zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, ma szansę na poważne ograniczenie swoich wydatków na zakup energii elektrycznej. W czasie dobrego nasłonecznienia może zasilać zamontowane w budynku urządzenia, a nadwyżkę oddawać do sieci. Pozwoli to na zakup prądu ze znaczną zniżką w momencie, gdy instalacja nie będzie pracowała. Jednocześnie panele to także ulga dla środowiska. Ponieważ większość prądu pozyskuje się ze spalania węgla, będzie to oznaczało niższą emisję dwutlenku węgla oraz ograniczenie wydobycia i transportu potrzebnego paliwa. Plusem jest to, że po okresie amortyzacji właściciel paneli będzie korzystał z prądu niemal za darmo.

Jak wygląda kwestia montażu paneli w domu wielorodzinnym?

W przypadku montażu paneli słonecznych na bloku w grę wchodzą dwie możliwości – fotowoltaika może być instalowana przez indywidualnego użytkownika albo spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. W przypadku, gdy panele chce założyć posiadacz mieszkania, niezbędne będzie uzyskanie zgody spółdzielni albo wspólnoty, gdyż znajdą się one na elewacji lub dachu, a więc części, która nie należy do niego. Problemem może być niewielka powierzchnia paneli, jakie mogą być umieszczone na balkonie czy ścianie. Drugą kwestią jest możliwe w takich warunkach nasłonecznienie, a więc uzysk energii.

Jeśli panele chce montować spółdzielnia lub wspólnota to przeszkodą będzie maksymalna dopuszczalna moc, która wynosi 50 kW. Problematyczna jest także kwestia finansowania, ponieważ brak w tym obszarze wsparcia systemowego. Ważne będą też sprawy techniczne – wytrzymałość dachu, gdyż przy tej mocy jest to jedyna dostępna lokalizacja, czy też konieczność montażu konstrukcji wsporczej.

Przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej oraz jej montaż muszą być wykonane fachowo. Najlepszym wyborem będzie firma z doświadczeniem, np. Modern Energy Pro ze Skoczowa, specjalizująca się w systemach fotowoltaicznych dla domów mieszkalnych, firm oraz gospodarstw rolnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz