Materiał Partnera

Montaż drzwi zewnętrznych. Podstawowe zasady

Montaż drzwi zewnętrznych. Podstawowe zasady

Drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę domu, a jednocześnie chronią przed złodziejami, zimnem i hałasem. Spełniają wiele funkcji, dlatego powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz prawidłowo zamontowane. W naszym artykule prezentujemy najważniejsze wskazówki, w jaki sposób zamontować drzwi zewnętrzne! Jeśli chcesz skorzystać z pomocy fachowców, również możesz to zrobić.

Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku

Na czym polega montaż drzwi zewnętrznych? Wspólnie przejdziemy przez cały proces montażu, aby każdy mógł samodzielnie wstawić drzwi do swojego domu.

Montaż drzwi zewnętrznych – podstawowe kroki i zasady:

 1. Sprawdź zawartość kompletu stolarki drzwiowej. Upewnij się, że w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy do montażu.
 2. Skontroluj wygląd drzwi zewnętrznych. Jeśli widzisz jakieś uszkodzenia czy wady, zgłoś reklamację do sklepu, w którym je kupiłeś.
 3. Przygotuj otwór montażowy. Powinien mieć odpowiednią wielkość i szerokość, dopasowaną do wymiaru drzwi. Należy też zakleić wszystkie ubytki i dokładnie oczyścić otwór.
 4. Wstaw ościeżnicę, zwracając uwagę na zachowanie pionów, poziomów i kątów prostych. Kiedy wszystko będzie gotowe, przytwierdź ościeżnicę do ściany, a wszystkie szczeliny wypełnij pianką montażową. Usuń taśmę przylepną! Odklejenie jej po dłuższym czasie może spowodować uszkodzenie lakieru.
 5. Zamontuj skrzydło i jeśli jest taka potrzeba, wyreguluj ustawienie drzwi. W tym celu przykręć lub odkręć śruby regulacyjne.
 6. Zamontuj klamki, wkładki, nasadki i pozostałe akcesoria, a na koniec dokończ wszystkie prace tynkarskie wokół drzwi.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

Koniec prac wykończeniowych to najlepszy moment na zamontowanie drzwi zewnętrznych. Wcześniejsze wstawianie drzwi mogłoby się skończyć ich uszkodzeniem, a nawet kompletnym zniszczeniem! Pamiętajmy o tym, zwłaszcza kiedy zainwestowaliśmy niemałą kwotę i nie chcielibyśmy, aby na drzwiach pojawiła się choćby najmniejsza rysa. Dla bezpieczeństwa domu można wstawić tańsze, prowizoryczne drzwi, które potem wykorzystamy np. jako drzwi do pomieszczenia gospodarczego czy do piwnicy.

Skutki wadliwego montażu drzwi zewnętrznych

Wadliwy montaż drzwi zewnętrznych może przynieść wiele niechcianych konsekwencji, takich jak:

 • powstawanie mostków termicznych, powodujących straty ciepła,
 • opór przy zamykaniu drzwi,
 • zamykanie i otwieranie drzwi w najmniej oczekiwanym momencie,
 • szuranie drzwi o podłogę,
 • odchylenia drzwi.

Jeżeli chcemy pozbyć się ryzyka wystąpienia takich komplikacji, powinniśmy zatrudnić fachowców. Bardzo często profesjonalny montaż i serwis gwarantują firmy zajmujące się produkcją stolarki drzwiowej i okiennej, tak jak firma Domega. Warto skorzystać z jej usług, ponieważ działa w branży już od 1996 roku. Ma ogromne doświadczenie i zapewnia fachowe doradztwo w każdej kwestii związanej z doborem i montażem okien oraz drzwi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz