Materiał Partnera

Montaż domofonu krok po kroku – jak zrobić to poprawnie

Montaż domofonu krok po kroku – jak zrobić to poprawnie

Domofon to urządzenie niezwykle przydatne. Zapewnia wygodne oraz stanowi element zabezpieczeń domu. Od dawna już jest wykorzystywany na szeroką skalę nie tylko w budownictwie obiektów wielorodzinnych, ale też w domach jednorodzinnych. Jego nowocześniejszą wersją jest wideofon, który oprócz usłyszenia pozwala także zobaczyć, kto dzwoni do naszych drzwi, czy raczej bramy.

Potrzebne narzędzia i przewody

Do samodzielnego montażu domofonu potrzebne nam będą wiertarka elektryczna, kołki rozporowe, wkrętak z izolowaną rękojeścią, szczypce tnące oraz szczypce do ściągania izolacji. Jeśli kaseta domofonu musi zostać wbudowana, powinniśmy zaopatrzyć się również w cement, szpachlę, dłuto i młotek obustronny.

Przewody muszą być dopasowane do montowanego urządzenia tak, by zapewnić mu optymalne warunki pracy. W tym zakresie musimy kierować się instrukcjami i schematem dołączonym do domofonu.

Potrzebny nam osprzęt elektryczny znajdziemy w ofercie hurtowni elektrycznej Darter.

Montaż domofonu

Pracę rozpoczynamy od wyłączenia głównego bezpiecznika. Między domem a miejscem montażu kasety domofonowej należy wykonać wykop, w którym układamy osłonę kabla. Przewody najpierw precyzyjnie odmierzamy – zgodnie ze wskazówkami producenta domofonu – i przeciągamy przez osłonę. Odcinek około 20 cm powinien zostać bez osłony.

Kasetę domofonową umieszczamy na wysokości około 160 cm w słupie lub ścianie. W przypadku modeli natynkowych wystarczy oznaczyć miejsce, w którym znajdą się kołki, wywiercić otwory i tam je wstawić. Modele podtynkowe wymagają nieco więcej pracy. Musimy najpierw narysować kontur kasety, która zostanie wpuszczona w ścianę (lub słup). Za pomocą dłuta wykuwamy wtedy otwór na kasetę oraz na długość osłony kabla.

Kasetę umieszczamy w tak przygotowanym otworze, a następnie mocujemy za pomocą zaprawy cementowej. Podobnie montujemy osłonę kabla, po czym wykutą bruzdę, w której się znajduje, zwilżamy wodą i wypełniamy zaprawą.

W tym momencie należy przyciąć przewody do odpowiedniej długości i ustalić miejsca ich podłączenia na płytce kasety.

Kolejnym krokiem jest montaż aparatu, czyli unifonu w domu. Wybieramy miejsce, gdzie ma się on znaleźć i zaznaczamy przebieg bruzd, którymi poprowadzona zostanie osłona kabla – połączy on aparat z transformatorem. Dłutem wykuwamy bruzdy według zaznaczenia. Umieszczoną w niej osłonę należy wypełnić zaprawą. Następnie oznaczamy na ścianie miejsca montażu kołków podtrzymujących unifon. Po wywierceniu potrzebnych otworów i umieszczeniu w nim kołków możemy przykręcić do ściany podstawę aparatu. Po tym zostaje tylko przykręcić słuchawkę do podstawy i gotowe.

Opracowanie:
Nysa, Fałata 2b
tel. 77 431 08 86
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz