Artykuł sponsorowany

Montaż desek kompozytowych krok po kroku

Montaż desek kompozytowych krok po kroku

Deski kompozytowe to nowoczesny materiał, który zdobywa coraz większą popularność. Wytwarzane z mieszanki mączki drzewnej i polietylenu wysokiej gęstości panele są bardzo trwałe, estetyczne, przyjemne w dotyku i nie wymagające konserwacji. Ich dodatkowym atutem jest bardzo prosty montaż, np. na betonowej podłodze tarasu. W jaki sposób możemy je położyć? Poniższy poradnik przeprowadzi nas przez wszystkie etapy prac.

Przygotowania podłoża

Pierwszym etapem prac montażowych desek kompozytowych jest przygotowanie podłoża, które powinno być gładkie i stabilne.

- Jeśli deski montujemy na podłożu nieprzepuszczalnym, konieczne jest uwzględnienie odpowiedniego spadku, który umożliwi odpływ wody opadowej – mówi przedstawiciel firmy LiderWood - Powinien on wynosić min. 1 cm na 2 metry bieżące. W przypadku montażu na podłożu gruntowym i trawiastym podłoże powinno być przygotowane poprzez zawibrowanie go przy użyciu mechanicznej ubijarki i ułożenia geowłókniny (zapobiega przerostom roślin). Konieczne jest również zastosowanie podbudowy z bloczków betonowych lub innych materiałów, które będą przenosić obciążenia z legarów montażowych na podłoże – niedopuszczalne jest kładzenie legarów bezpośrednio na niestabilnym podłożu.

Montaż legarów

Po przygotowaniu podłoża możemy przystąpić do montażu legarów systemowych. Legary rozmieszczamy w odstępach maksymalnie 25 cm (dla deski o grubości 21 mm) lub maksymalnie 35 cm dla deski o grubości 25 oraz przy zachowaniu odstępów 10-15 mm od ścian lub innych elementów. Jeśli podłogę wykonujemy na podłożu nieprzemakalnym, legary powinny być ułożone w taki sposób, by umożliwić swobodny przepływ wody. Legary montowane są do podłoża lub bloczków betonowych za pomocą kołków rozporowych, kotw lub wkrętów, w zależności od podłoża – zalecana odległość między mocowaniami to 60 cm.

Montaż desek

Na przytwierdzonych do podłoża legarów można zamontować deski kompozytowe – używamy w tym celu specjalnych klipsów montażowych, które zapewniają odstępy 4-5 mm między deskami, dzięki czemu zapewniony jest prawidłowy odpływ wody. Klipsy mocowane są do legarów za pomocą wkrętów dołączonych do zestawu montażowego. Deski należy układać prostopadle do legarów, naprzemiennie (tzw. cegiełka) i – w miarę możliwości – wzdłuż spadku podłoża. Należy pamiętać, że krańce desek powinny spoczywać na legarach – w przypadku łączenia wzdłużnego konieczne jest zachowanie odstępu dylatacyjnego o szerokości od 5 do 20 mm, w zależności od długości zastosowanych desek. Każda deska powinna mieć w takim przypadku wsparcie na osobnym legarze. Po montażu krańce desek można przyciąć za pomocą piły mechanicznej lub innego narzędzia o podobnym działaniu. Następnie należy zamaskować brzegi desek używając zaślepek lub płaskich bądź kątowych listew wykończeniowych. Zalecanym materiałem do zabezpieczenia zaślepek jest mrozoodporny silikon dekarski.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz