Artykuł sponsorowany

Monitory i telewizory LCD - kilka słów o naprawach i usterkach

Monitory i telewizory LCD - kilka słów o naprawach i usterkach

Technologie, obecne na rynku RTV, które jeszcze jakiś czas temu były najpopularniejsze, dziś zmuszone są ustąpić miejsca młodszym konkurentom. Tak też jest w przypadku LCD, które swoje triumfy święciło kilka lat temu. Jednakże popularność tej technologii sprawiła, że do dnia dzisiejszego sprzęty z wyświetlaczami LCD stanowią zdecydowaną większość telewizorów i monitorów na rynku. Nie da się jednak ukryć, że podobnie jak i w przypadku innych rozwiązań, tak i ekrany LCD z czasem ulegają awarii i wymagają napraw.

LCD czyli…

Nazwa LCD to skrót od angielskiego Liquid Crystal Display, czyli wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Technologia ta umożliwia wyświetlanie obrazu składającego się z milionów osobnych komórek, które przekładają się na konkretną rozdzielczość. Ekrany LCD bazują na kilku zjawiskach – na polaryzacji światła oraz na faktach, że ciekłe kryształy (substancje posiadające unikalne połączenie właściwości cieczy i struktur krystalicznych) mogą przepuszczać i zmieniać polaryzację uprzednio spolaryzowanego światła, a także że struktura takiego kryształu zmienia się po przyłożeniu do niego napięcia. Cała idea działania LCD opiera się na wykorzystaniu zmiany polaryzacji światła na skutek zmian orientacji ciekłego kryształu pod wpływem pola elektrycznego. Promień świetlny przechodzi przez filtr i w postaci spolaryzowanej trafia na ciekły kryształ. Następnie światło napotyka na swej drodze drugi filtr o polaryzacji przesuniętej w stosunku do poprzedniego o 90 stopni. Jeśli w warstwie kryształu światło uległo "skręceniu", przejdzie przez drugi filtr - w przeciwnym wypadku zostanie wytłumione. Każdy piksel matrycy złożony jest z trzech subpikseli: niebieskiego, czerwonego i zielonego.  Zaletą technologii LCD jest z przede wszystkim bardzo dobry kontrast oraz znakomita jakość obrazu w przypadku oglądania w dzień, przy nasłonecznionym pomieszczeniu, a także stosunkowo niewielki pobór energii.

Typowe usterki

Nie da się ukryć, że choć większość właścicieli telewizorów lub monitorów z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi nie ma z nimi większych problemów, to zdarzają się sytuacje, że odbiornik, nawet najlepszej firmy, ulegnie awarii. W takim przypadku, warto skorzystać usług, jakie oferują serwisy RTV, na przykład Serwis sprzętu Wiesław Słyś, gdyż aby znaleźć przyczynę usterki, fachowiec musi posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności oraz używać specjalnego sprzętu diagnostycznego. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku tej technologii można wyróżnić awarie ekranów LCD, które pojawiają się najczęściej. Zaliczyć do nich należy:

  • uszkodzone piksele – mogą one występować w postaci czarnej plamki, na ogół widocznej jedynie z bliska, wtedy mamy do czynienia z tzw. martwym pikselem. Jego przeciwieństwem są hot piksele, czyli miejsca, gdzie mamy do czynienia ze stałym świeceniem danego obszaru na ekranie. Najczęściej jest to kolor biały, jednak bywa, że możemy się spotkać też z czerwonym lub zielonym pikselem. Rozwiązanie tego problemu wiąże się zazwyczaj z wymianą matrycy,
  • linie, szumy lub rozmazany obraz – co nie zawsze jest wynikiem wady samego urządzenia, gdyż tego typu zakłócenia często mogą wywoływać inne sprzęty elektroniczne znajdujące się w naszym mieszkaniu (np. lodówka, odkurzacz lub kuchenka mikrofalowa). Warto także wypróbować inny kabel zasilający,
  • awaria podświetlenia - tego typu zdarzenia mają bezpośredni związek z lampami CCFL używanymi do podświetlania matryc, których żywotność wynosi od 2 00. do 10 000 godzin i zależy od wielu czynników. Objawy świadczące o zużyciu lampy to brak podświetlenia, podświetlenie na różowo lub mruganie. Najczęściej w takiej sytuacji niezbędna jest wymiana świetlówek,   
  • niekontrolowane wyłączanie / włączanie się telewizoraw pierwszym przypadku zdecydowanie warto odwiedzić dobry serwis sprzętu audio – video, gdyż często w tej sytuacji przyczyną może być iskrząca się instalacja zasilająca. W niektórych modelach może też w grę wchodzić uszkodzenie modułu T – Con lub element assy cover. Natomiast powodem samoczynnego włączania może być wilgoć panująca w pomieszczeniu, oddziałująca na poszczególne styki w samym odbiorniku. Nie jest również wykluczone oddziaływanie portów podczerwieni w innych urządzeniach.

Awarie telewizorów lub monitorów z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi to zdarzenia, które mogą mieć być dość dużo przyczyn. Dodatkowo wraz z dynamicznym rozwojem technologii wykorzystywanych w sprzętach RTV, zmienia się też zarówno liczba, jaki i rodzaj usterek, które potencjalnie mogą spotkać nasze urządzenia. Aby jednak cieszyć się długą oraz bezproblemową ich eksploatacją powinniśmy przede wszystkim pamiętać o zasadach bezpiecznego użytkowania tego typu sprzętów, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, nie lekceważyć ich tylko zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych serwisów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz