Artykuł sponsorowany

Modne anemostaty ozdobne. Przykłady realizacji

Modne anemostaty ozdobne. Przykłady realizacji

Wentylacja pomieszczeń jest niezbędna do zachowania ich we właściwym stanie. System wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) umożliwia nie tylko usuwanie powietrza z pomieszczeń, ale też dostarczanie czystego powietrza z zewnątrz. Jednym z elementów, zapewniających wentylacji prawidłowe działanie, jest anemostat. Czym jest i na jakiej zasadzie działa? Czy anemostat ozdobny może być elementem dekoracyjnym wnętrza?

Anemostat – czym jest i jaką pełni funkcję?

Anemostat jest zakończeniem przewodów wentylacji mechanicznej lub kanału ciepłego powietrza, które rozprowadzane jest w sposób mechaniczny lub grawitacyjny z kominka, montowanym na wylocie (w suficie lub w ścianie). We wnętrzu może więc pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną.

Rozróżniamy anemostaty nawiewne (doprowadzające powietrze do pomieszczenia, montowane na końcu kanałów doprowadzających) oraz wywiewne (usuwające z pomieszczenia powietrze wraz z zanieczyszczeniami, nadmiarem wilgoci czy CO₂; montowane za zakończeniach kanałów odprowadzających).

Anemostaty dostępne na rynku mają zwykle kształt koła lub kwadratu. Najczęściej produkowane są z tworzyw sztucznych lub metalu ocynkowanego, lub nieocynkowanego. Co ważne – na każdy anemostat nawiewny, przypada anemostat wywiewny. Wyjątek stanowią uniwersalne anemostaty nawiewno-wywiewne, łączące obie funkcje.

Anemostat, a kratka wentylacyjna

Anemostaty montowane są czasem jako alternatywa dla kratek wentylacyjnych, jednak stanowią one zupełnie odrębną grupę produktów, pełniących nieco inne funkcje. Anemostat ma bowiem możliwość regulacji, a sama jego budowa ułatwia przepływ powietrza w określonym kierunku. Bez wątpienia niezbędny jest w miejscach, gdzie występują problemy z utrzymaniem właściwego przepływu powietrza – tam, gdzie szybko gromadzi się wilgoć oraz w dużych pomieszczeniach, w których swobodna wymiana powietrza jest utrudniona.

Anemostat ozdobny jako element dekoracyjny wnętrza

Anemostat jest jedynym widocznym elementem wentylacji mechanicznej, dlatego też warto dostosować jego estetykę do wyglądu wnętrza. Doskonałym rozwiązaniem jest więc zastosowanie anemostatów ozdobnych, które znaleźć można na przykład w Hurtowni Wentylacji Projekt Wentylacja.

Anemostaty ozdobne służą do nawiewu czystego, lub wywiewu zużytego powietrza. Można montować je zarówno w suficie, jak i w ścianie. Ozdobne anemostaty posiadają estetyczne, regularne wycięcia w formie kółek, gwiazdek, koniczyny lub kropel, można więc z łatwością dopasować je do danego pomieszczenia, gdzie będą wyjątkowym elementem dekoracyjnym.

Jak dopasować anemostat ozdobny do wnętrza?

Jak wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, wentylacja jest niezbędna do zachowania odpowiedniego stanu powietrza we wnętrzach. Nieodzowna jest szczególnie w pomieszczeniach, gdzie możliwość swobodnego odprowadzania wilgoci jest znacznie utrudniona, a więc w łazience, kuchni i toalecie. Anemostat, będący zakończeniem wentylacji z odzyskiem ciepła będzie jednak konieczny i w pozostałych pomieszczeniach.

W kuchni i łazience najlepiej sprawdzi się anemostat ozdobny z otworami w kształcie kropel, bąbli lub fal symbolizujących wiatr.

W pokoiku malucha z kolei, świetnie nada się anemostat ozdobny z otworami w kształcie gwiazdek lub koniczyny.

Salon to miejsce, gdzie z powodzeniem można zamontować anemostat z otworami w kształcie bąbli lub trójkątów, choć z powodzeniem w tego typu wnętrzu sprawdzi się także nawiewnik wyposażony w otwory w kształcie przypominającym nieregularne tygrysie pasy.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz