Materiał Partnera

Modernizacja używanego laptopa

Modernizacja używanego laptopa

Zauważasz, że twój laptop działa jakby wolniej? Dbasz o jego stan, czyścisz regularnie dysk, masz aktualnego antywirusa, nawet stosujesz programy przyspieszające, a jednak twoje urządzenie wyraźnie spowalnia? Dlaczego? Po pierwsze, dlatego, że coraz nowsze programy potrzebują coraz więcej pamięci, a poza tym, sprzęt się zwyczajnie zużywa i starzeje. Możesz teraz kupić nowy, albo jeszcze wciąż posługiwać się tym, który masz – modernizując go.

Co zrobić, żeby laptop działał szybciej?

Na swoim laptopie masz zainstalowane wszystkie potrzebne programy i, co najważniejsze, są one skonfigurowane do twoich potrzeb. Masz poukładane katalogi i pliki. Wiesz gdzie co jest i poruszasz się po nim "z zamkniętymi oczami". Myśl o wymianie laptopa na nowy wydaje ci się straszna, bo trzeba będzie poświęcić dzień lub kilka na poustawianie wszystkiego, by działało tak, jak należy. Nie mówiąc już o cenie – przecież nowy sprzęt o sensownej wydajności sporo kosztuje. A może nie trzeba wcale kupować nowego laptopa? Może po prostu wystarczy zwiększyć wydajność laptopa, który masz? Pamięć RAM i twardy dysk mają bardzo istotny wpływ na wydajność komputera, a z tym można sobie łatwo poradzić. Istnieje także opcja wymiany procesora i karty graficznej, ale te czynności akurat lepiej zlecić doświadczonemu serwisantowi komputerów. Oczywiście zakładamy, że twój laptop nie jest już objęty gwarancją, bo jakakolwiek ingerencja, mogłaby tę ochronę unieważnić. Na wszelki wypadek warto przed podjęciem jakichkolwiek działań sprawdzić instrukcję i datę zakupu sprzętu.

Wyższa szkoła jazdy, czyli wymiana podzespołów

Wymianę lub dołożenie modułów pamięci RAM możesz spróbować przeprowadzić samodzielnie, a że jest to najczęstsza przyczyna spowolnienia pracy urządzenia, często jest też przeprowadzana. Zwykle do pracy biurowej czy zwykłego przeglądania internetu albo nawet do oglądania filmów wystarcza 8 GB RAM, jeśli jednak używasz laptopa do gier lub pracy graficznej, potrzebuje on RAMu zdecydowanie więcej. Moduły pamięci możesz dostać w każdym sklepie komputerowym. Jeśli chodzi o dysk twardy, korzystniej jest dokupić dysk zewnętrzny, niż wymieniać dysk wewnątrz laptopa, gdyż taka wymiana wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli już jesteś zdecydowany na wymianę dysku, powinieneś udać się z tym do serwisu, na przykład Wizbox w Prudniku. Również wymiana procesora albo karty graficznej wymaga interwencji osoby dobrze obeznanej z działaniem wszelkich podzespołów laptopa. Procesor to element, który najbardziej wpływa na prędkość pracy komputera, ale w tym przypadku trzeba także dokonać zmian w BIOSie i zapewnić procesorowi odpowiedni układ chłodzenia i zasilanie. Wymiana karty graficznej może być jeszcze bardziej skomplikowana, więc to lepiej zlecić w dobrym serwisie komputerowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz