Artykuł sponsorowany

Modernizacja instalacji grzewczej – czym możemy zastąpić węgiel?

Modernizacja instalacji grzewczej – czym możemy zastąpić węgiel?

Instalacja grzewcza w naszym domu to jeden z najważniejszych systemów, bez którego zimowe miesiące byłby nie do zniesienia. W większości polskich domów źródło ciepła stanowi kocioł opalany węglem, co jest rozwiązaniem atrakcyjnym pod względem kosztów ogrzewania, ale jednocześnie najbardziej szkodliwym dla środowiska. Warto zatem rozważyć jego wymianę. Czym możemy go zastąpić?

Ogrzewanie paliwami stałymi

Zły stan powietrza w naszym kraju to efekt nie tylko spalin samochodowych czy kominów przemysłowych, ale w dużej mierze domów jednorodzinnych ogrzewanych kotłami na węgiel, w których niestety nadal często spala się śmieci. W odpowiedzi na ten problem władze administracyjne wprowadziły zakaz sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5, jednak najlepszym rozwiązaniem jest nie tylko zmiana urządzenia grzewczego, ale również paliwa. Od dawna planowany generalny remont to idealny moment, by i taką inwestycję zrealizować, zwłaszcza jeśli firma remontowa, z której usług korzystamy, zajmuje się też instalacjami grzewczymi tak jak firma Maxpel. Nie zapominajmy bowiem, że zakładaniem systemu grzewczego powinni zajmować się specjaliści, którzy mają tu doświadczenie i odpowiednie uprawnienia.

Węgiel możemy zastąpić innym paliwem stałym, na przykład olejem opałowym oraz gazem ziemnym. Ten ostatni to najczęściej stosowana alternatywa, która może przyjmować dwie formy: podłączenia do sieci lub systemu z własnym zbiornikiem paliwa ciekłego, co jest jednak droższym rozwiązaniem. Kotły gazowe są bezobsługowe, wydajne, a do tego emitują nieznaczną ilość spalin do atmosfery. Wykorzystywane są w instalacjach centralnego ogrzewania i do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Najbardziej ekologiczny charakter wśród paliw stałych ma pellet, czyli granulowane odpady drzewne. Jego wartość opałowa ma zbliżone parametry do drewna i podobnie niski poziom emisji spalin. Kotły na pellet drzewny współpracują z podajnikiem, który wystarczy napełniać co kilka dni.

Ekologiczne instalacje grzewcze

Najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu są jednak rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Do ogrzewania domu skutecznie możemy wykorzystać pompę ciepła. Pobiera ona ciepło z gruntu – najpopularniejszy wariant – lub też wody czy powietrza i przetwarza je w ciepło, które może być wykorzystane w instalacji grzewczej domu. Warto dodać, że pompa może służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej przez cały rok, latem pracując w trybie chłodzenia.

W małych budynkach sprawdza się ogrzewanie będące częścią instalacji elektrycznej. Wysokie koszty eksploatacji jednak znacząco ograniczają zastosowanie tego rozwiązania. Obecnie elektryczne instalacje grzewcze spotykamy rzadko i najczęściej w inteligentnych domach wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz