Artykuł sponsorowany

Modernizacja instalacji elektrycznej

Modernizacja instalacji elektrycznej

Remont domu czy mieszkania często wiąże się z koniecznością modernizacji istniejącej instalacji elektrycznej. Przez ostatnią dekadę zmienił się bowiem osprzęt, przewody i sposób planowania. Stare instalacje mogą być niebezpieczne, dlatego decydując się na remont powinniśmy pomyśleć również o wymianie starej instalacji elektrycznej na nową. Wymiana wiąże się z kuciem i wielkim bałaganem dlatego najlepiej połączyć ją z planowanym remontem.  

Każdy remont wymaga sporych nakładów finansowych oraz odrobiny czasu. Dlatego jeśli planujemy już kapitalny remont warto pomyśleć też o wymianie starej instalacji elektrycznej. Instalacje wykonane w latach 80. XX wieku, a nawet wcześniej w obecnych czasach pozostawiają wiele do życzenia. Wszelkie zmiany w instalacji pozwalają podwyższyć stan bezpieczeństwa w naszym domu. Co więcej unikniemy dodatkowego bałaganu w przypadku jeśli wymiana instalacji będzie konieczna w niedługim odstępie czasu.

Weryfikacja stanu instalacji elektrycznej

Stan starej instalacji powinien określić elektryk. W Internecie znajdziemy wiele firm, które świadczą usługi elektryczne na najwyższym poziomie. Fachowiec przed przystąpieniem do modernizacji istniejącej instalacji sprawdza jej stan, czyli czy działa ochrona przeciwporażeniowa, czy nie sparciały izolacje przewodów, a gniazda nie są nadtopione. W przypadku jeśli któryś z elementów budzi wątpliwości, elektryk zdecyduje się na ich wymianę. Ponadto jeśli chcemy zwiększyć liczbę odbiorników prądu niezbędna będzie przeróbka elektryczna i dodanie nowych obwodów połączona z wymianę rozdzielnicy. Montaż urządzeń elektrycznych o dużej mocy może pociągać za sobą konieczność modernizacji przyłącza elektroenergetycznego. Stare przyłącza nie są dostosowane do większych obciążeń, a wielu z nas chce mieć w domu zmywarkę, klimatyzację lub inne nowoczesne rozwiązania.

Jakie formalności powinny zostać spełnione przy modernizacji instalacji elektrycznej?

Modernizowane i przebudowywane instalacje elektryczne powinny odpowiadać wymaganiom „Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690; Dz. U. nr 33 z 2003 r., poz. 270; Dz. U nr 109 z 2004 r., poz. 1156, Dz. U nr 56 z 2009r. poz. 461) oraz powołanym, w tych Warunkach Technicznych, Polskim Normom, w tym przede wszystkim wymaganiom normy PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”, obecnie zastępowanej normą PN-HD. Powołując się na wymieniony dokumenty, decydując się na modernizację instalacji elektrycznej powinniśmy dopełnić kilka formalności, które wynikają z przepisów prawa. Należą do  nich:

  • złożenie wniosku w rejonowym zakładzie energetycznym o wydanie technicznych warunków przyłączenia. Ubiegamy się o przydział mocy na czas budowy lub generalnego remontu. 
  • Zlecenie projektu technicznego instalacji elektryczne, które będzie spełniać warunki techniczne przyłączeni i odbioru przez zakład energetyczny. Projekt może przygotować wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia budowlane w zakresie projektowania instalacji elektrycznych. 
  • Zatwierdzenie projektu dokumentacji przyłącza.
  • Zatrudnienie do wykonania instalacji elektryka posiadającego wymagane uprawnienia.
  • Przeprowadzenie wspomnianych oględzin, prób i pomiarów przez elektryka posiadającego uprawnienia.
  • Zlecenie odbioru technicznego zakładowi energetycznemu.

Domowa instalacja powinna być bezpieczna. Lekkomyślni użytkownicy prądu w domu, nieświadomi zagrożeń mogą poprzez nieprawidłowe użytkowanie doprowadzić do nieszczęścia utraty zdrowia, a nawet życia. Standardy bezpieczeństwa zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Z tego względu wszelkie prace modernizacyjne w instalacjach elektrycznych powinni wykonywać wykwalifikowani oraz uprawnieni instalatorzy, którzy znają obowiązujące normy i potrafią je zastosować w praktyce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz