Artykuł sponsorowany

Modernizacja dachu przy adaptacji poddasza

Modernizacja dachu przy adaptacji poddasza

Adaptowanie poddaszy to w Polsce szczególnie często przeprowadzane inwestycje. Tysiące Polaków powiększa swój dom o stary strych lub po kilku latach od budowy domu przechodzi do zaadaptowania ostatniej kondygnacji budynku. W niektórych przypadkach inwestycja wymaga zaledwie zaaranżowania wnętrz. Większość remontów wymaga jednak kompleksowych usług, wśród których nie może zabraknąć modernizacji dachu.

Pełen remont dachu – od wymiany więźby po nowe pokrycie

Etapów prac przy adaptacji poddasza jest naprawdę wiele. Ważne są audyty energetyczne, badania nośności stropu, a także liczne projekty budowlane, w tym instalatorskie. Tworzenie pięknych mieszkań czy dodatkowych pokoi na strychu to zadem zadanie dla firm o kompleksowych usługach budowlanych, w tym dekarskich. Jednym z ważniejszych etapów prac jest bowiem remont dachu. Bez niego nie będzie można stworzyć bezpiecznego miejsca do życia oraz wnętrz energooszczędnych i o wysokim komforcie cieplnym.

Na czym zaś polega remont dachu przy adaptacji poddasza? Wszystko zależy od wyników ekspertyz technicznych. Często jednak należy postawić na pełną modernizację, która uwzględnia wymianę elementów więźby dachowej. Podwyższane są wtedy również ścianki kolankowe oraz dobierane są nowe pokrycia dachowe. Inwestorzy chętnie wybierają blachodachówki wentylacyjne, modułowe czy te na rąbek. Zapewniają one bowiem piękny wygląd dachu, przy stosunkowo niskim kosztorysie. Liczyć można też na trwałość pokrycia na lata oraz jego dobre własności izolacyjne.

Jeśli zatem inwestor musi postawić na wymianę poszycia dachowego, jest również zmuszony wymienić obróbkę blacharską i orynnowanie. Poleca się wtedy montować instalacje przeciwoblodzeniowe w rynnach i rurach spustowych. Ważna jest też impregnacja więźby oraz konserwacja dachówek. Bezsprzecznie istotne jest zamontowanie piorunochronów.

Stolarka okienna dachu i nie tylko

Tworzenie lokali mieszkalnych na poddaszu wymaga wpuszczenia do pomieszczeń światła. Inwestycja musi zatem uwzględniać wykonanie nowych otworów dla okien dachowych. Architekci i firmy remontowe polecają między innymi świetne rozwiązanie modnych w ostatnich latach świetlików, a także okien dachowych balkonowych. Zadbać warto przy tym o zakup okien pasywnych, odpornych na działanie wody i wilgoci oraz promieniowanie UV, a także z szybami samoczyszczącymi.

Jeśli chodzi zaś o otwory w dachu przy jego modernizacji, zapomnieć nie można o systemach wentylacyjnych – najlepiej system mechaniczny z rekuperacją odzysku ciepła – a także o ciągach kominowych. W przypadku tworzenia niezależnej od pozostałych kondygnacji instalacji c.o. i c.w.u. należy postawić na gazowy kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Taka technologia jest bardzo energooszczędna, bezpieczna oraz prosta w montażu. Przewód kominowy nie musi być ani długi, ani też nie musi mieć dużej średnicy. Pamiętać jednak należy o spełnieniu warunków technicznych dla kotłowni gazowych w domach. Wszystkie kwestie remontu poddasza dokładnie tłumaczą specjaliści firmy remontowej JÓZO, która świadczy szerokie usługi ogólnobudowlane.

Przeczytaj też: Adaptacja poddasza – zalety, możliwości i wykonanie krok po kroku

Docieplenie wewnętrzne poddasza

Kolejnym etapem remontu dachu przy adaptacji poddasza jest jego docieplenie. Odbywa się to przy jednoczesnym wykańczaniu ścian kolankowych oraz podłóg. Strychy aranżowane są bowiem z wykorzystaniem zabudowy suchej, w której prowadzona jest instalacja oraz umieszczane są ważne materiały izolacyjne:

  • folie wstępnego krycia,

  • folie paroizolacyjne,

  • wełna mineralna lub pianka PUR.

Zabudowywane są one zaś płytami kartonowo gipsowymi, które również mają odpowiednie parametry dla zatrzymywania ciepła oraz przepuszczania pary. Gwarantują one świetny komfort cieplny, a także tworzenie przyjemnego mikroklimatu. Ich ułożenie kończy zaś etap pierwszy całego remontu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz