Materiał Partnera

Modernizacja budynku – czy warto zdecydować się na windę?

Modernizacja budynku – czy warto zdecydować się na windę?

Nowoczesne rozwiązania i technologie znacząco podnoszą komfort naszego życia. Dlatego tak chętnie decydujemy się na modernizację budynków – zmiany w istniejących instalacjach czy też montaż nowych urządzeń mogą ułatwić użytkowanie budynku, czy też, jak w przypadku osób niepełnosprawnych, w ogóle to umożliwić. Często w ramach modernizacji obiekt wyposażany jest w windę.

Nowa winda w starym budynku

Choć rozwiązania technologiczne przypominające dźwig stosowane były już przez starożytnych Rzymian, pierwsze bezpieczne widny osobowe zostały wprowadzone do powszechnego użycia pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Spotkać możemy je obecnie w różnego rodzaju obiektach użytku publicznego, zakładach pracy i biurowcach czy wielorodzinnych domach mieszkalnych.

Gwarancją bezpieczeństwa w przypadku dźwigów osobowych jest sprawność wszystkich podzespołów oraz poprawność zarówno projektu, jak i montażu. W wielu budynkach spotkać możemy stare urządzenia, które mimo regularnej konserwacji muszą często być poddawane naprawom. Wpływ na to ma intensywność eksploatacji oraz prawidłowe użytkowanie. W przypadku wind tego rodzaju najlepszym rozwiązaniem jest modernizacja wind i dźwigów. Niesie ona ze sobą liczne korzyści, takie jak:

  • podniesienie poziomu bezpieczeństwa;
  • podniesienie komfortu użytkowania;
  • eliminacja kosztów związanych z naprawami;
  • zastosowanie rozwiązań wandaloodpornych;
  • oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Dźwigi osobowe w postaci platform pionowych dla niepełnosprawnych często wykorzystywane są w budynkach, w których wcześniej nie istniała winda. Nie wymagają one budowy szybu i z tego powodu można je bez trudu umieścić na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Dźwigi osobowe i osobowo-towarowe

W niewysokich budynkach, w których różnica między  kondygnacjami może wynieść do 19 metrów, o niskim i średnim natężeniu ruchu wykorzystywane są dźwigi hydrauliczne. Prędkość ich jazdy nie powinna przekraczać 0,63 metra na sekundę, a przy tym wymagają osobnego pomieszczenia w pobliżu szybu na maszynownię. Przy niewielkim natężeniu ruchu i udźwigu do 630 kilogramów możliwe jest zastosowanie maszynowni kompaktowej umieszczanej w szafie obok szybu. Konstrukcja dźwigów hydraulicznych pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń szybu i zbudować stosunkowo dużą kabinę.

Dźwigi elektryczne natomiast to najlepsze rozwiązanie dla budynków wysokich o dużym natężeniu ruchu. Najczęściej mają one prędkość 1 metra na sekundę lub – w przypadku najwyższych budynków – 1,6 mera na sekundę. Od pewnego czasu szczególną popularnością cieszą się dźwigi elektryczne bez maszynowni, jakie oferuje producent dźwigów osobowych i towarowych, Elwind w Bydgoszczy. Napęd umieszczany jest w górnej części szybu, dzięki czemu wyeliminowana zostaje konieczność tworzenia maszynowni w osobnym pomieszczeniu. Urządzenia te cechują się ponadto oszczędnością w zużyciu energii podczas użytkowania, a także zminimalizowaniem hałasów i drgań podczas pracy dźwigu.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Podleśna 41
tel. 52 325 49 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz